Studenti u našoj školi
Autor: Ana Huzjak, 12. 10. 2010.

Studenti Filozofskog fakulteta u Zagrebu predstavili su učenicima naše škole svoje studije. O kojim studijima bi vi željeli saznati više?

Projekt Profesionalne orijentacije, pokrenut ove školske godine pod vodstvom prof. Ane Huzjak i manjeg organizacijskog tima, zadao si je kao primaran cilj u našu gimnaziju dovesti i učenicima predstaviti što je moguće više sadašnjih i bivših studenata s različitih hrvatskih fakulteta.
Prvo u nizu planiranih predavanja, održano 5.listopada u učionici broj dvanaest, popraćeno je pozitivnim odazivom pedesetak zainteresiranih učenika. Naši prvi gosti predavači bili su ujedno i bivši učenici naše gimnazije, studenti Filozofskog fakulteta u Zagreba - Ariana Černeli približila nam je tako studij psihologije, Tajana Lenhard predstavila je germanistiku i pedagogiju, Nikola Cik upoznao nas je s odsjekom za povijest, a Tea Krnjak, koja studira etnologiju, kulturnu antropologiju i fonetiku, ukratko nam je opisala svoje studije. Važno je istaknuti da je predavanje trajalo više od jednog školskog sata, što zbog raznolikosti predstavljenih odsjeka, toliko i zbog postavljanih pitanja od strane samih učenika, koji su pametno iskoristili ovu priliku da saznaju sve željene odgovore "iz prve ruke". S obzirom da svake godine postoji velik broj zainteresiranih za studiranje na Filozofskom fakultetu, korisno je bilo čuti vjerodostojne i točne informacije o samome fakultetu, odsjecima, semestrima, načinu prikupljanja ECTS bodova, aktivnostima vezanima uz fakultet, organizaciji rada i veremena potrebnog za učenje. Studenti su nam, u opuštenoj i zabavnoj atmosferi, prikazali mnogo pozitivnih, ali i neizbježnih, negativnih strana studiranja na Filozofskom fakultetu. Podijelili su s nama svoja iskustva i očekivanja za budućnost, ali i mnoge korisne savjete koji nikada nisu naodmet.
Ako je suditi prema prvome predavanju, projekt će se sasvim sigurno nastaviti u dobrom smjeru i okupljati zainteresirane učenike, posebice maturante, čija odluka o odabiru fakulteta mora biti donešena vrlo skoro. Stoga vas pozivamo da se i vi uključite u projekt – recite nam o kojima biste se fakultetima željeli više informirati te nam slobodno predložite studente koje poznajete, a mi ćemo se potruditi da dobijete odgovore na sva postavljena pitanja, kako do upisa na fakultete ne bi bilo nikakvih neriješenih nedoumica.

Ema Ormanec