Projekt R.E.A.D.
Autor: Ana Huzjak, 8. 10. 2012.

Ove godine u školi smo pokrenuli projekt pod nazivom R.E.A.D.-Reading is Exciting, Addictive & Delightful kojim želimo učenicima pokazati da čitanje osim što je fundamentalna vještina, može biti i opuštajuće, inspirativno i prije svega, zabavno.

Projekt smo započeli još krajem kolovoza slanjem pisama raznim stranim autorima u kojima smo ih zamolili da nam pošalju svoje knjiga kao donaciju školskoj knjižnici čija sredstva su ograničena, posebice po pitanju literature na engleskom jeziku. Neki su se već odazvali tako da je u školu za sad pristiglo dvadesetak knjiga i još ih stiže.

Program projekta za nadolazeće mjesece je sljedeći:

• Studeni
Učenici će odabrati knjige koje će čitati u paru, u grupi ili individualno. Nakon čitanja, organizirati će se rasprave koje će učenicima omogućiti da kažu što im se svidjelo,a što nije u pročitanim djelima i da li bi ih preporučili ostalima.
• Prosinac
Za knjige koje su im se svidjele, učenici će u skupinama izraditi video trailer koji će zajedno sa video zahvalom biti poslan autorima donatorima knjiga.
• Siječanj
Učenici sudionici projekta će u svojim razredima prezentirati knjige koje su im se svidjele te ih preporučiti kolegama iz razreda.
• Veljača
Veljača će biti mjesec izazova u kojem će svaki učenik sudionik pronaći osobu koja ne voli čitati ili rijetko čita, preporučiti joj knjigu i zajedno s tobom osobom tu knjigu i pročitati te o njoj sa svojim partnerom diskutirati.
• Ožujak
Izrada panoa na kojem će učenici izložiti popise knjiga koje preporučuju za čitanje, svoje omiljene citate o čitanju i knjigama te poruke autora donatora knjiga.
• Travanj
U radionicu će se uključiti i šira lokalna zajednica organizacijom „Čitaonice za klince“ u kojoj će učenici sudionici projekta čitati svoje omiljene bajke iz djetinjstva djeci predškolskog ili mlađeg školskog uzrasta.
• Svibanj-Lipanj
Nagradno druženje za sudionike projekta i naj-čitače. Izrada plana za narednu godinu.

Pozivamo sve učenike da se uključe u projekt o kojem sve detalje mogu saznati u Facebook grupi R.E.A.D. ( http://www.facebook.com/groups/495461270478104/ )