R. E. A. D.

Još jedna uspješna godina za projekt R.E.A.D.
Autor: Ana Huzjak, 1. 7. 2015.

Projekt R.E.A.D. pokrenut je u Gimnaziji Dr.Ivana Kranjčeva u školskoj godini 2012./2013., a nastavljen 2014./2015.

Ključni cilj projekta je potaknuti učenike na čitanje na engleskom jeziku te  da učenici čitanje počnu doživljavati kao ugodan i zabavan način provođenja vremena, a ne kao „kaznu“ ili napor. Učenicima se želi pokazati da je čitanje ujedno fundamentalna životna vještina, koja je, osim što je korisna, istovremeno vrlo opuštajuća, poticajna, inspirativna, uzbudljiva i zabavna. Isto tako, učenicima se želi pokazati kako je čitanje izvrstan način za unapređivanje vještina razumijevanja stranog jezika i obogaćivanje vokabulara.

I ove godine, prvi korak u provođenju projekta bilo je sakupljanje knjiga na engleskom jeziku. Voditeljica projekta se ponovo za pomoć obratila renomiranim stranim autorima engleskog govornog područja koji su podržali projekt svojim donacijama. Ove godine je za projekt sakupljeno 27 knjiga kroz donacije autora. Na listu donatora ove su se upisali autori John Green, Elizabeth Wein, Lucy Dillon, Isabel Wolff, Eva Stachniak, Daphne Kalotay, Marissa Meyer, Glen Cooper, Jane Green i Lois Lowry.

Projekt je podržala i gimnazijska knjižničarka, profesorica Dušanka Vergić te učenici drugih, trećih i četvrtih razreda. Tijekom ove školske godine učenici su čitali donirane knjige, raspravljali o njima na satu engleskog jezika te u parovima kreirali video sažetke (trailere) koje su prezentirali  u razredu. Raspisana su i dva natječaja: natječaj za najbolji pisani rad na temu Why reading is my cup of tea te foto natječaj u dvije kategorije, Best book photo i Best bookworm selfie. Pobjednici su nagrađeni knjigama i izletom, a njihovi radovi, kao i cjelokupni  projekt prezentirani su u Gradskoj knjižnici Đurđevac 22.travnja, povodom obilježavanja Noći knjige. Iste večeri, učenici su sudjelovali i u kvizu znanja Knjižuljenje.

Učenici drugih i trećih razreda također su snimili kratki film u kojem navode svoje omiljene knjige i likove, te govore o tome zašto vole čitati. (Vidi gore.)

Popis dobivenih knjiga:

2014./2015. (27)

John Green

“The fault in our stars”

Elizabeth Wein

“Code name Verity” (2x)

“A Coalition of Lions” (2x)

“Rose Under Fire” (2x)

Lucy Dillon

“Napušteni psi i usamljena srca”

“A hundred pieces of me”

“The secret of happy ever after”