Izlet u Ljubljanu
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 24. 12. 2014.

Dana, 21.prosinca, na 4. adventsku nedjelju 2014. godine nama učenicima Đurđevačke gimnazije i profesoricama Tomašek, Tišljar, Čučković i Dragičević obilježio je posjet Ljubljani, prekrasnome glavnom gradu Slovenije.

Izlet u Ljubljanu

Već u autobusu voditeljica nas je upoznala s pojedinostima i činjenicama o samoj Sloveniji, a tijekom razgledavanja grada vodila nas je na najbitnija mjesta Ljubljane, upoznala s njihovom povijesti i zanimljivostima, te nam, između ostalog ispričala legendu o zmaju koji je na neki način postao simbol grada. Nakon razgledavanja slijedio je posjet „Hiši Eksperimentov“. Bio je to susret sa znanošću sa zanimljive i zabavne strane. Imali smo priliku na razne načine iskušati vlastite reflekse i ravnotežu, a osim (ne biste vjerovali, bezbolnog ) ležanja na čavlima, divovskih mjehurića od sapunice, gledanja bezbroj vlastitih odraza među zrcalima, igranja sa bojama, svjetlošću i zvukom, susreli smo se i  s mnogim drugim zanimljivostima iz znanosti i imali priliku sami napraviti razne eksperimente koji su, osim što su bili poučni, bili i izrazito zabavni. Sat i pol koji smo proveli u Hiši svakako je bio premalo za iskušati sve što se tamo nalazilo. Nakon zabavnih eksperimenata uslijedilo je slobodno vrijeme koje smo iskoristili za posjet McDonalds´u, šetnju adventskim sajmom i razgledanje Ljubljane. Zanimljivo je da je posvuda vladala smirena, ugodna i opuštena atmosfera. Ljudi su mirno ispijali kavu ili pak šetali pse, a nigdje nije bilo ni traga užurbanosti ni nervozi. Ulicama se širio miris pečenih kestena i kuhanih kobasica, a štandovi na božićnome sajmu bili su ispunjeni svime i svačime; od hrane i raznih čokoladnih proizvoda pa sve do božićnih ukrasa i suvenira , tako da je svatko mogao pronaći nešto za sebe. Iako je Ljubljana i danju prekrasna, tek smo navečer imali  priliku doživjeti  njenu pravu ljepotu. Nakon što se spustila noć, ulice su se pretvorile u prekrasan prizor iz čarobne božićne bajke. Tisuće božićnih svjetala i raznobojnih lampica osvjetljivale su noć, a iz daljine su dopirale božićne pjesme. Božićne dekoracije koje su inspirirane znanošću; matematikom, fizikom i astronomijom, stvorile su posebno lijep ugođaj, a prekrasno božićno drvce učinilo je da se osjećamo kao na najljepšoj razglednici. Kući smo se vratili umorni, ali sretni i puni dojmova, stvorivši još jednu prekrasnu uspomenu vrijednu čuvanja sa svojim prijateljima i profesoricama koje su išle s nama. Ovaj izlet bio je spoj zabave, učenja i uživanja u prekrasnim čarima Božića, te će nam zasigurno svima ostati u lijepome sjećanju.

Laura Lončar, 2.a