Županijsko stručno vijeće školskih preventivnih programa
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 31. 3. 2015.

Dana, 27.ožujka, u prostoru Gimnazije, održano je Županijsko stručno vijeće voditelja školskih preventivnih programa osnovnih i srednjih škola.

"Naš posao nije vidjeti što se nazire u daljini, nego što je jasno pred nama."  T.Carlyle

U nastavku slijedi kratak sadržaj ŽSV-a, a u fotogaleriji su slike.

Provođenje preventivnih programa je dužnost i obaveza svake škole i svakog djelatnika.

Trendovi u društvu se mijenjaju pa ni ne čudi da su se danas pojavile neke nove ovisnosti koje kreću kao i svaka ovisnost od loše navike koja se čini bezazlena jer  fizički ne narušava organizam i smatra se samo igrom i zabavom. Interaktivno predavanje „Kockanje i druga rizična ponašanja mladih“ doc.dr.sc. Nevena Ricijaša, socijalnog pedagoga, sveučilišnog nastavnika na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu nikog nije ostavilo ravnodušnim. Rezultati višegodišnjeg istraživanja među mladima o kockanju, virtualna šetnja zagrebačkim ulicama u kojima ima sve više kladionica, zaštitni i rizični čimbenici samo su neke nove informacije koje pomažu da problem kockanja gledamo iz druge perspektive.

Preventivni programi u školama nisu stvar pojedinca nego tima, a o „Timskom radu u provedbi preventivnih programa“ je govorio Nikola Vuković, prof.savjetnik iz OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac. Kroz radionički rad podsjetili smo se koje sve  preventivne aktivnosti provodimo u svojim školama, koja je naša uloga kao člana tima, koje su karakteristike visoko uspješnih radnih timova te zašto je važno imati različite uloge koje smo upoznali kroz radionicu „ Šest šešira“.

U provođenju preventivnih programa vrlo je važno poznavanje trenutne situacije u školi i Županiji pa je članovima vijeća predstavljen anketni upitnik koji bi se provodio u svim školama Županije „Rizična ponašanja mladih Koprivničko-križevačke županije“ .

„ Naš posao nije vidjeti što se nazire u daljini, nego što je jasno pred nama.“ T. Carlyle

Voditeljica ŽSV-a  Koprivničko-križevačke županije:

Jasna Horvat Vlahović, prof.mentor