Izvješće s Dana drugačije nastave Gimnazije Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac
Autor: Nevenka Lončar, 24. 4. 2015.

Dana  24. travnja 2015. je realiziran projekt Dan drugačije nastave pod nazivom: Dijaki pri Starom gradu na lokaciji oko utvrde Stari grad u Đurđevcu gdje su učenici i profesori proveli tri sata u druženju, smijehu, pokretu, sportu. Učenicima je dva tjedna ranije ponuđeno da se odluče svaki pojedinačno za dvije od devet tema: Teorija velikog praska ( voditeljica Irena Tišljar, Vjera Antolaš, Vanja Čučković Makar, Draga Tomašek),Kako su se igrali naši stari ( Ivančica Sabolić, Ljiljana Plazek Bogojević), Povijesno geografski razvoj Đurđevca ( Josip Horvat, Zdravko Leščan), Čovječe ne ljuti se ( Ana Huzjak Kišivan, Jasna Horvat Vlahović, Dušanka Vergić), „Vatreno krštenje“ pod Starim gradom ( Domagoj Vlahović i Miljenko Šestak), Zabavno-poučna grupa ( Aleksandra Švegović, Tomislav Sinjeri i Ivo Dragić), Lov na blago (Kristina Košćuk i Lelija Štauber), Etno grupa (Zdravko Seleš, Ivana Fosić, Janja Leščan, Fotosafari (Hrvoje Baltić i Tomislav Ostojić).

Da je trebalo prije sve pripremiti, izraditi materijale, organizirati popise, planirati nabavu potrebnih  rekvizita, nagrade za pobjednike u natjecanjima ali i učenike privući u svoju skupinu, samo se po sebi razumije. Koordinaciju je uspješno kao i uvijek odradila pedagoginja škole Jasna Horvat Vlahović. Nekoliko tjedana ranije svaki je od timova profesora radio i tajno pripremao svoja iznenađenja. U pripremama su sudjelovali i učenici koji su neke teme i plakate  pripremili sami te ih prezentirali svojim kolegicama i kolegama. U ovom velikom školskom projektu su osim učenika sudjelovali i roditelji, bake i djedovi. Velika hvala svima na kolačima koje su pripremili i kojima smo se lijepo okrijepili u pauzi. Osim nastavnika, učenika i roditelja, pomogle su nam i djelatnice Muzeja grada Đurđevca gđa Marijana Končar, gđa Edita Janković Hapavel, te ispred Turističke zajednice gosp. Mario Fuček zajedno sa cijelom skupinom haramija – članovi Udruge sv. Juraj, gosp. Vladimir Nikša  sa ozvučenjem, gosp. Josip Randelj iz Podravskih Sesveta sa rekvizitima za stare sportove  kojima najljepša hvala za vrijeme i trud koji su nam posvetili.

Sadržaj: bilo je tu različitih kvizova znanja iz područja povijesti grada Đurđevca, gradnje utvrde , geografskih karakteristika područja oko utvrde i šire, podataka o znanstvenicima, književnicima, pjesnicima, evanđelistima, fizičarima i matematičarima, kemičarima i biolozima, dosjetki na povijesne, duhovne i prirodoslovne teme, pucanja i mačevanja, natjecanja među učenicima i profesorima, pantomime, ispitivanja fizičke izdržljivosti i spretnosti, potrage za umjetninama u nepoznatim i tajanstvenim prostorima Starog grada. Zaplesali su učenici zajedno s profesorima narodna kola i naučili neke korake i plesne figure kako su ih nekad izvodili naši preci na svadbama i zabavama.

Završetak : Na pozornici pri Starom gradu su učenici podijelili svoja iskustva međusobno i upoznali sve nazočne sa sadržajem rada i atmosferom u svojim skupinama. Najavu projekta i završetak projekta na pozornici vodili su duhovitim dosjetkama Dora Trogrlić i Bojan Ban. Bio je to lijep završetak još jednog uspješnog projekta učenika i profesora naše gimnazije.

Dijaki i njihovi profesori pri Starom gradu su bili zadovoljni, vedri i nasmijani te su se sa smijehom i galamom udaljili od utvrde, ali vjerujem da su ponijeli u srcu dio ljubavi prema svojoj baštini, svojoj povijesti i svojem gradu. Bila je to neprocjenjiva prigoda za oživljavanjem  tradicije, boravkom u prirodi,  na livadi, na svježem zraku i u pokretu.

Na pitanje: Kako vam se svidjelo? Odgovor je najčešće bio: Super! Moramo to ponoviti!

Možda i hoćemo!

Nevenka Lončar, ravnateljica Gimnazije Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac