"ZAJEDNO ZA BOLJU KLIMU"-najava akcije "Oplaneti se i recikliraj" te ostalih ekoloških akcija đurđevačke gimnazije
Autor: Irena Tišljar, 14. 9. 2015.

Naša gimnazija nastavlja s nizom ekoloških akcija čiji je cilj podizanje ekološke osviještenosti, eko pismenosti uz naglasak na održivo djelovanje. Kroz niz zanimljivih radionica i akcija svi zajedno učimo koliko je važan odgoj i obrazovanje za održivi razvoj za podizanje ekološke osviještenosti te zašto je ekopismenost važan dio osobnog razvoja. Prva ekološka akcija koju najavljujemo za ovu školsku godinu je akcija "Oplaneti se i recikliraj!". Istoimena akcija je dio programa "Zajedno za bolju klimu" udruge UZOR Hrvatske. Cilj programa usmjeren je na smanjenje emisija stakleničkih plinova koji uzrokuju klimatske promjene i smanjenje njegovih negativnih posljedica za život na Zemlji.

Pozivamo Vas da se pridružite našoj akciji koja započinje odvojenim prikupljanjem starog papira i tekstila a traje od 14. rujna 2015.- 21. rujna 2015.

U navedenom vremenskom razdoblju stari papir i tekstil možete donijeti kod prof. Tišljar (kabinet 13) ili kod prof. Vergić (školska knjižnica).

Veselimo se zajedničkoj suradnji i mogućnosti da zajedno doprinesemo smanjenju negativnih utjecaja na klimu!

Od slijedećih događanja u sklopu eko projekta Održivi razvoj najavljujemo:

• 7. EkoFoto natječaj
  • Zajedno protiv pušenja
  • Projekt Šafran
  • Do knjige bez brige (skupljanje plastičnih boca)

Prikupljene boce recikliramo čuvajući okoliš a sakupljene novce namijenili smo kupnji novih knjiga i znanstveno-popularnih časopisa za školsku knjižnicu...Ideja vodilja u ovoj akciji je Goetheov citat:

"Priroda je jedina knjiga koja na svim listovima nudi mnogo sadržaja".

Prazne boce možete donijeti i odložiti u označenu kutiju u učionici broj 12. i školskoj knjižnici đurđevačke gimnazije!

• Plastičnim čepovima do skupih lijekova

Udruga oboljelih od leukemije i limfoma (UOLL) organizirala je akciju pod nazivom „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“.
Cilj akcije je da se plastični čepovi od PET i tetrapak ambalaže prikupe i pošalju u Udrugu, koja će u zamjenu za njih dobiti novac za kupnju skupih lijekova, koji nisu na listi HZZO-a, a potrebni su toj skupini oboljelih.

• ekološke radionice
  • različita predavanja