preskoči na sadržaj

Gimnazija Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac

Login
Pravilnik o vrednovanju

ZAMISLI

Zamisli 2022:

Školske vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Eratostenov eksperiment 2015.
Autor: Draga Lazić, 28. 9. 2015.

23. dana mjeseca rujna učenici trećeg i četvrtog razreda sudjelovali su u međunarodnom projektu Inspiring Science Education (ISE). Učenici sa svih kontinenata napravili su jedan od 10 najljepših eksperimenata svih vremena: Eratostenovom metodom izračunali su opseg Zemlje.


Uključivanjem u ovaj projekt uključili su se i u  projekt eTwinning-a pod nazivom Eratosthenes 2015. Tako su jednim mjerenjem sudjelovali u dva međunarodna projekta.

Projekte je vodila profesorica fizike Draga Tomašek.

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom (3. st. pr. Kr.) i prvi je izveo ovaj eksperiment. Izmjerio je Zemljin opseg zapanjujuće točno – 39 600 km. Neko je vrijeme bio upravitelj glasovite knjižnice u Aleksandriji, pa su mu bile dostupne knjige u kojima je bilo pohranjeno sve znanje onog doba. Kako se već tada pretpostavljalo da je Zemlja okrugla, Eratosten je uočio da Sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvog dana ljeta) u Aleksandriji i Sijeni (današnji Asuan). Kut Sunčevih zraka u Sijeni je iznosio 0°, a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice, pa je udaljenost između dvaju mjesta pomnožio s 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje duž meridijana iznosi 40 008 km.

Projektom je predviđeno da se mjeri kut upada sunčevih zraka na zadani dan točno u podne (lokalno podne) na bilo kojoj lokaciji u svijetu te pomoću toga odredi opseg Zemlje. Upotrebom Solarnog kalkulatora  učenici su odredili lokalno podne i u to vrijeme izmjerili duljinu sjene štapa dugog 100 cm. Duljinu sjene izmjerili su mjernom vrpcom (metrom).

 

Kako bi izračunali traženi kut, dobivene podatke su uvrstili u formulu

tgθ= S/H gdje je S duljina sjene, a H duljina korištenog štapa.

Pošto je mjerenje radilo pet ekipa, pronašli su aritmetiču sredinu i dobili kut od 46,6°. No, kako bi izračunali sam opseg Zemlje morali su podatak o kutu razmijeniti s još nekoliko škola iz Hrvatske, ali i svijeta. Podatke smo izmijenili s OŠ Antuna i Stjepana Radića iz Gunje i Kolcsey Ferenc Gimnázium iz Budimpešte. Mjerenje smo još izveli i pomoću virtualne škole na ekvatoru.

Virtualnu školu smo postavili pomoću programa Google Eartha i pomoću njega izmjerili udaljenost. Za virtualnu školu na ekvatoru, odlučili smo se zbog toga što na ekvator sunčeve zrake padaju okomito, te nam je onda kut upada 0°.

Pomoću veličina kutova i udaljenosti između škola došli smo do sjajnih rezultata.

1.      Budimpešta (Mađarska)– opseg 40 320 km,

2.      Gunja (Hrvatska) – opseg 39 600 km,

3.      Equator -  opseg 39 515 km

Cilj projekta, između ostaloga je i poticanje istraživačkog učenja. Glavni pokretači eksperimenta su iz Grčke i cijeli projekt ima potporu Europske Unije.

Na kraju projekta, gimnazijalci su napravili nekoliko fotografija, zabavili su se i nadaju se što boljem plasmanu jer je projekt natjecateljskog karaktera.

Naše mjerenje i fotografije možete pogledati na stranici

https://twinspace.etwinning.net/5691/pages/page/54176

https://twinspace.etwinning.net/5691/pages/page/53474

U galeriji možete vidjeti slike

Ivana Kolarić 3.b

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju