Obilježen Svjetski dan nepušenja!
Autor: Irena Tišljar, 10. 6. 2018.

U Zavodu za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije u utorak, 5. lipnja 2018. godine održano je obilježavanje Svjetskog dana nepušenja uz predstavljanje projekta "Zajedno protiv pušenja" Lige protiv raka i srednjih škola naše županije. Od 2011.godine ovaj se projekt kontinuirano provodi u našoj gimnaziji. U okviru projekta provedena je i anketa o poznavanju činjenica o štetnim učincima pušenja i stavovima o pušenju kod sudionika. Uz obilježavanje Svjetskog dana nepušenja, Irena Tišljar, prof. savjetnik predstavila je analizu prikupljenih podataka iz kojih se prepoznaje visoka razina znanja o štetnosti pušenja kod srednjoškolaca, te ipak značajan udio pušača. U nastavku je prim. dr. sc. Davorka Gazdek, dr. med., specijalist javnog zdravstva održala predavanje na temu "Elektronske cigarete-E-cigarete".

Danas u projektu "Zajedno protiv pušenja" uz đurđevačke gimnazijalce, sudjeluju koprivnički i križevački gimnazijalci, učenici Strukovne škole Đurđevac, Srednje škole Koprivnica, Obrtničke škole Koprivnica i Srednje gospodarske škole Križevci uz potporu Zavoda za Javno zdravstvo KKŽ i županijske Lige protiv raka.

I sama Europska unija poduzima sve strože mjere protiv pušenja donošenjem novih regulatornih mjera za proizvođače duhanskih proizvoda radi suzbijanja pušenja. Naime, liječenje bolesti uzrokovanih ili povezanih s konzumacijom duhanskih proizvoda EU košta oko 35 milijardi dolara godišnje. Procjenjuje se da godišnje zbog posljedica pušenja umire oko 700 000 ljudi.

Stoga je vidljivo da je prevencija najveći korak prema zdravoj budućnosti!