preskoči na sadržaj

Gimnazija Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac

Login
Pravilnik o vrednovanju

ZAMISLI

Zamisli 2022:

Školske vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Posjet Izložbi ‘Anne Frank – povijest za sadašnjost’
Autor: Nevenka Lončar, 27. 1. 2016.

Učenici prvih i drugih razreda Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva su zajedno s razrednicama Anom Huzjak Kišivan i Dušankom Vergić posjetili izložbu u Srednjoj školi Koprivnica.

Nakon nastave u 13,30 krenuo je autobus s učenicima u Koprivnicu gdje ih je dočekala učenica Ana, posebno obučena volonterka iz Srednje škole Koprivnica koja ih je vrlo uspješno uz lijepo izlaganje provela izložbom objašnjavajući povijesne činjenice iz vremena drugog svjetskog rata s posebnim naglaskom na stradanja Židova u Njemačkoj i Holandiji te na tragičnu životnu priču obitelji djevojčice Anne Frank. Bio je to dobar način obilježavanja Dana sjećanja na holokaust i vrijedan doprinos međupredmetnim sadržajima i građanskom odgoju, a i posebno će mjesto ovaj posjet izložbi imati i u dugogodišnjem provođenju projekta „Šafran“ u našoj školi.


 

Putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.

Djevojčica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Otkriveno je skrovište u kojem se s obitelji skrivala, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.

Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je već bila u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Daruvaru, Vrgorcu, Zadru, Puli i Opatiji. U Hrvatsku je dovedena u sklopu 750.000 kuna vrijednog projekta Povijest za svijest koji je financirala Europska unija. Izložba trenutno nastavlja putovati po Hrvatskoj uz pomoć lokalnih donacija koje je u slučaju Koprivnice osigurala Srednja škola Koprivnica koja je ujedno i domaćin izložbe.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju