Zajedno za bolju klimu
Autor: Irena Tišljar, 5. 2. 2016.

Đurđevačka gimnazija drugu godinu zaredom sudjeluje u ekološkom programu Udruge UZOR Hrvatske čiji je glavni cilj usmjeren na smanjenje emisija stakleničkih plinova koji uzrokuju klimatske promjene. Tijekom akcija "Oplaneti se i recikliraj" potaknuli smo učenike, njihove roditelje i nastavnike na odvojeno prikupljanje starog papira i tekstila. Tijekom zadnje dvije akcije smanjili smo emisiju ugljikovog dioksida u atmosferu na đurđevačkom području za 1,34 tone.

Cilj naših akcija je djelovati u skladu s principima održivog razvoja te potaknuti učenike, djelatnike, suradnike i roditelje da svojim radom i primjerom pokažu kako se može djelovati održivo.

„Klimatske promjene najveći su humanitarni izazov s kojim se čovječanstvo danas suočava. Radi se o izazovu koji u samom srcu nosi veliku nepravdu. Velika, razvijena gospodarstva najviše doprinose globalnom ispuštanju stakleničkih plinova čiji utjecaj najteže pogađa najsiromašnije i najslabije razvijene zemlje."

Kofi Annan

Svjedoci smo sve učestalijih promjena klime. Postoje prirodne varijacije klime, ali i  promjene klime izazvane određenim ljudskim aktivnostima kojima u atmosferu dolaze plionovi staklenika koji imaju ključnu ulogu u zagrijavanju atmosfere.