Dan drugačije nastave 2016.
Autor: Dušanka Vergić, 22. 4. 2016.

U petak, 22.4. 2016. godine Dan drugačije nastave održao se jubilarni 15. put. To je  Dan kad se na drugačiji način pristupa nastavi i poučavanju. Cilj nije samo stjecanje znanja već i bolje upoznavanje učenika i nastavnika, pokazivanje različitih talenata, interesa, načina provođenja slobodnog vremena i naravno dobra zabava.

Nastavnici su samostalno, u paru ili grupi pripremili aktivnosti za koje su mislili da su zanimljive učenicima. Učenici su se prema svojim interesima uključili u jednu od 12 ponuđenih grupa.  Našlo se tu sportskih aktivnosti: natjecanje u starim sportovima, prikaz i vježbanje karate tehnika, simultanka učenika-šahista protiv FIDE majstora Marka Sokača, prikaz korištenja vatrenog i hladnog oružja, pokušaja jahanja. Igrale su se stare društvene igre i organiziran je turnir u belotu. Pripremali su se zanimljivi pokusi, rješavale matematičke mozgalice, tragalo za blagom, grupno se natjecalo u talentima, debatiralo, raspravljalo o pouzdanosti svjedoka u forenzici s obzirom na proces percepcije i pamćenja i fotografiralo (Za)plakat. Sve je počelo ispred prostora škole otkuda su učenici educirani za turističke vodiče svoje nastavnike i kolege poveli do  Staroga grada i  putem  ih upoznali sa  prirodnim, društvenim, kulturnim, gospodarskim i povijesnim obilježjima Đurđevca.

Po drugi puta ovaj dan je uvršten u program obilježavanja Đurđeva i pri njegovoj realizaciji imali smo podršku Grada Đurđevca, Turističke zajednice Đurđevac, Muzeja Grada Đurđevca, Udruge sveti Juraj, Konjičkog kluba Đurđevački graničari, karate kluba Đurđevac. Ovim putem im svima zahvaljujemo i ispričavamo se onima koje smo zaboravili!

Ovogodišnji koordinator Dana drugačije nastave je prof. mentor sociologije i školska knjižničarka Dušanka Vergić.  Projektni tim činili su još Iva Kožarić i Matko Fuček koji su na stručnom osposobljavanju  u našoj školi. Svim kolegama i učenicima hvala na suradnji. Bila je ovo prigoda da se razbije školska rutina, da se radi na drugačijem odnosu nastavnika i učenika, da se uči na kreativniji i aktivniji način i da se pri tome u izvanučioničkoj atmosferi i dobro zabavi.Takvim načinom rada i korištenjem prostora Staroga grada  Gimnazijalci su se uključili u proslavu Dana Grada i Dana planeta Zemlje!