preskoči na sadržaj

Gimnazija Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac

Login
Pravilnik o vrednovanju

ZAMISLI

Zamisli 2022:

Školske vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Naša gimnazija-domaćin 25. državnog natjecanja iz kemije
Autor: Nevenka Lončar, 25. 4. 2016.

Na 25. državnom Natjecanju iz kemije kojem je škola domaćin bila Gimnazija dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac sudjelovalo je 107 natjecatelja iz osnovnih i srednjih škola i oko 70 mentora –njihovih  profesora kemije, od 18. do 21. travnja 2016.

Došli su iz svih dijelova Hrvatske:  Zagreb, Sesvete, Varaždin, Čakovec, Ludbreg, Koprivnica, Bjelovar, Pitomača, Zaprešić, Cernik, Gornji Kneginec, Ludbreg, Šibenik, Trilj, Split, Otok, Županja, Križevci, Ražanac, Križ, Samobor, Osijek, Sl. Brod, Zadar, Rijeka , Pula, Krk, Vinkovci...


 Naši gosti su osim radnog dijela – samog natjecanja koje se sastojalo od rješavanja zadataka i pokusa i to u dva dijela ( prije i poslije podne) imali priliku upoznati Đurđevac, utvrdu Stari grad, Đurđevečke peske, CPS Molve i sv. Anu, gdje degustirali poznatu kukuruznu zlevanku koju su pripremile vrijedne domaćice tog našeg malog sela. Svaki dan su navečer mogli i zaplesati u disko klubu Kugla u Hotelu Picok, gdje su bili smješteni sva ova četiri dana. Nije jednostavno biti domaćin državnog natjecanja dok ne i znaš točno što se od tebe kao domaćina očekuje. Za tu prigodu su svi sudionici i njihovi mentori dobili mapu, blok, razglednicu i kartu Đurđevca i škole, mali informativni list o Đurđevečkim peskima te Bilten broj jedan u kojem se nalaze tekstovi o našem gradu Đurđevcu, Koprivničko-križevačkoj županiji i školi. Plakate i sve tiskane materijale je vrlo uspješno dizajnirao Tomislav Ostojić, prof. informatike, a u poslovima izrade akreditacija su sudjelovali Hrvoje Baltić, prof. likovne umjetnosti i gimnazijalci koji su aktivni u volonterskim aktivnostima škole i članovi su vršnjačke podrške POINT koji su vrlo aktivno sudjelovali i u svim ostalim organizacijskim poslovima pod vodstvom pedagoginje Jasne Horvat Vlahović, prof. mentorice i stručne suradnice. Na stalnu pomoć u pronalaženju sponzora i uređenju prostora te prikupljanju potrebnog pribora i materijala bile su na raspolaganju Irena Tišljar, prof. savjetnik i Vanja Čučković Makar, prof. kemije, ali i naši magistri kineziologije Matko Fuček i Iva Kožarić. Čak su i naše učionice dobile nazive po poznatim hrvatskim kemičarima: Zlata Bartl, Milutin Barač, Vladimir Prelog, Nikola Kallay, Lavoslav Leopold Ružička, Fran Bubanović, Gustav Fleischer i Franjo Hanaman.

 

Sadržaj biltena je lektorirala Tina Jakopčić, prof. hrvatskog jezika, a tekstove su pisali Zdravko Leščan, prof. povijesti i učenik 3. razreda Pavao Šogorić, zatim predsjednica Državnog povjerenstva Natjecanja iz kemije, izv. prof. dr. sc. Draginja Mrvoš Sermek i tajnica Državnog povjerenstva Olgica Martinis, viša savjetnica za kemiju, župan Darko Koren, dipl. ing. i gradonačelnik Đurđevca Željko Lacković, dipl. pravnik te ravnateljica Nevenka Lončar, prof.

Skupinu od 15-ak učenika je unaprijed su  pripremili Josip Horvat, prof. geografije za turističko vođenje po Đurđevcu, utvrdi te Irena Tišljar, prof. savjetnik o Đurđevačkim peskima, gdje su gostima u skupinama objašnjavali sve značajne geografske, biološke, kulturološke i povijesne karakteristike našega kraja.

U vrijeme dok su natjecatelji rješavali zadatke, mentori su mogli slušati predavanje u dvorani sv. Juraj u Hotelu Picok koje je prije podne održao Mario Fuček, prof. geografije o geografsko-turističkim značajkama našeg kraja, a poslije podne prof. dr. sc. Tomislav Cvitaš, koji je govorio o dosadašnjem sudjelovanju hrvatskih srednjoškolaca na Međunarodnim prirodoslovnim olimpijadama koje su se održavale u Indoneziji, Koreji, a iduća će biti u Danskoj te o europskim kemijskim olimpijadama u Austriji, Estoniji i ovogodišnjoj koja će se održati u Gruziji. Hrvatski srednjoškolci su se sa tih olimpijada redovito vraćali s medaljama, a dvojica, koji su sada studenti na PMF-u pokazali su našim učenicima i natjecateljima dio popularnih kemijskih pokusa ispred školske zgrade. Bilo je tu eksplozija zvuka, boja i mirisa, a moglo se udahnuti mješavinu plina od koje ljudski glas postane drugačije tamnije boje.

Program svečanog otvaranja i proglašenja rezultata na kraju uz šaljive i iskusne voditelje Bojana Bana i Lanu Rončević te nekoliko pjesama Djevojačkog zbora pod dirigentskom palicom maestre Ivane Senjan, recitatore Marka Vranića, Anje Vujčić i Antonija Vrbančića; Ivanu Dergez na klaviru s Argentinskim Tangom (Piazzola), te scenski prikaz o kemiji od antičkog doba u izvedbi Dee Patačko, Jakoba Adakovića i Zvonimira Fusića pod vodstvom Danijele Feliks, prof. latinskog jezika zaokružio je dvojac Bojan Ban i David Islam sa izvedbom scenske igre Dobri dečki, s kojim su nastupili i na državnoj smotri LiDraNo 2016, a tekst koji su izveli napisala je Ana Huzjak Kišivan prof. mentor.

Državno povjerenstvo koje je bilo zaduženo za sastavljanje zadataka, osmišljavanje i pripremu pokusa za natjecatelje te na kraju za vrednovanje rezultata sastojalo se od 27 članova – sve profesora i kemičara sa hrvatskih prirodoslovnih fakulteta. Jedna od njih je i naša sumještanka izv. prof. dr. sc. Vesna Petrović Peroković koja je skup pozdravila u ime Hrvatskog kemijskog društva. Državno Natjecanje iz kemije 2016. je i ove godine bilo u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatskog kemijskog društva te potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Glavni sponzori natjecanja bili su Pliva d. o. o. i INA d.o.o., a sponzori škole kojima ovim putem ponovno od srca zahvaljujem: cvjećarnica Mimoza, Ljekarne Štefanić, Podravka d.o.o., pekarnica Dergez d.o.o. i nakladničke kuće koje su se pobrinule za nagrade najboljima na natjecanju: Alfa d.o.o., Profil Klett d.o.o. i Školska Knjiga d.o.o. Najljepša hvala na financijskoj i ostaloj podršci Koprivničko-križevačkoj županiji, Gradu Đurđevcu, Turističkoj zajednici Đurđevac, Strukovnoj školi Đurđevac i svim pojedincima koje ne možemo sve ni nabrojiti, a pekli su kolače, kuhali kavu, posluživali, prenosili stvari, vodili brigu o gostima i njihovim potrebama i bili u svakom trenutku na usluzi.

Za našu Gimnaziju dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac ovo domaćinstvo državnog Natjecanja iz kemije bilo je važno i vrijedno iskustvo te nam je pokazalo što sve može učiniti mala škola po broju učenika i profesora, a velika po srčanosti i želji da se pokaže u najboljem mogućem svjetlu. Bio je to za nas sve pravi team building, kako to sada nazivaju u velikim korporacijama. Fotografirali su mnogi, ali učenici Pavao Šogorić i Paula Šiptar su bili zaduženi za fotografije, a gosp. Karlo Dragica će nam prikazati film o sva četiri dana ovog natjecanja.

Za kraj

Naši olimpijci su praktično pokazali kako to izgleda kad se različiti kemijski sastojci pomiješaju u određenim omjerima i zapale i potvrdili geslo koje smo za ovo natjecanje preuzeli od Alberta Einsteina: „Mašta je važnija od znanja“. Složit ćemo se s njim da samo oni koji znaju maštati mogu uz puno znanja i truda doći do novih spoznaja i otkrića i stvoriti nove tehnologije, novi smjer u gospodarstvu, novu nadu za čovječanstvo. Našim hrvatskim kemičarima u čast, po kojima smo nazvali učionice za natjecanje iz kemije možemo i na ovaj način zahvaliti – nastavljajući njihova istraživanja i nadograđujući temelje koje su nam ostavili.

Čestitam još jednom svim natjecateljima – našim najboljim učenicima kemičarima danas, a sutra uspješnim znanstvenicima na područjima kemijskih znanosti! Hvala svima na strpljivosti i razumijevanju! Mentorima želim još puno uspješnih učenika, a učenicima da postanu uspješni mentori! Državnom povjerenstvu još boljih ideja za ovakve susrete!

 

 

 



Priloženi dokumenti:
bilten2_Kemija2016_GimnazijaIKDjurdjevac.pdf (1.16 MB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju