Sretno maturanti!
Autor: Nevenka Lončar, 18. 5. 2016.

HRVATSKO  SALONSKO  KOLO – MATURANTI 2016.

Maturanti su proslavili posljednji dan svojeg gimnazijskog školovanja plesnim koracima starim 170 godina uz pokroviteljstvo Koprivničko-križevačke županije i plesače Folklornog ansambla Koprivnica.

Dana 17. svibnja 2016. su se maturanti naše gimnazije zajedno sa maturantima iz Strukovne škole na već tradicionalan način – plesom i plesnim figurama Hrvatskog dvoranskog kola  oprostili od gimnazijskih dana, svojih učeničkih obaveza i svojih profesora.  Građani Đurđevca su se okupili na Trgu sv. Jurja u 13,00 sati i srdačnim pljeskom bodrili plesače. Okupljenima se obratio gosp. Željko Lacković, gradonačelnik i ravnateljica Gimnazije dr. I. Kranjčeva Đurđevac, Nevenka Lončar, prof.

Iz povijesti

U vrijeme Ilirskog pokreta i buđenja svijesti hrvatskog naroda, intelektualci na čelu s Ljudevitom Gajom željeli su stvoriti svoj građanski ples koji bi se plesao u tadašnjim salonima i na dvoranskim građanskim zabavama.

„I u plesu valja pokazati da smo Hrvati; neka svijet znade da je Hrvat svoj i u svojem domu, i svoj na svojoj zabavi.“ Na osnovi te želje krajiški natporučnik Marko Bogunović iz Slavonskog Broda 1842. godine napravio je figurativni ples „Hrvatsko dvoransko kolo“ koje spada u starogradske dvoranske plesove, koje odlikuje gracioznost, profinjenost i elegancija. Prvu glazbu za to kolo skladao je Vatroslav Lisinski, a kasnije i Franjo Kuhač.

Danas

Na inicijativu Hrvatskog društva folklornih koreografa i voditelja, a uz odobrenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, kao i županijskog ureda za društvene djelatnosti Koprivničko-križevačke županije ovo se kolo izvodi i na našim trgovima već tradicionalno u sklopu maturalnih svečanosti.

Maturanti Gimnazije Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac i Strukovne škole Đurđevac na trgu grada Đurđevca a maturanti srednjih škola u Koprivnici su u 13h zaplesali Hrvatsko dvoransko kolo na glazbu Franje Kuhača. Koreografiju je napravio ing. Goran Knežević, a glazbu obradio: prof. Dražen Varga. Maturante su i ove godine uvježbali članovi plesnog ansambla Koprivnica: dr. Nada Šešić i gosp. Ivan Celiščak.

Cilj ovog projekta je:

prigodno obilježiti obljetnicu iz hrvatske prošlosti,
animirati i povezati maturante širom Hrvatske (danas će ovo kolo zaplesati, uz maturante naše županije i maturanti nekih drugih županija)
uspostavljanje „nove“ plesne tradicije na maturalnim danima,
stvaranje pozitivnog odnosa prema vlastitoj tradiciji kao i
stvaranje pozitivnog odnosa prema plesnoj kulturi općenito.

Nositelj projekta za našu županiju je Folklorni ansambl „Koprivnica“, a voditelj projekta je koreografkinja i plesna voditeljica Folklornog ansambla Koprivnica dr. Nada Šešić.

I ove godine, majice za maturante, u crvenoj i bijeloj boji, poklonila je Koprivničko-križevačka županija pa im ovim putem i zahvaljujemo! Hvala gradu Đurđevcu na odobrenju da gradski trg iskoristimo kao plesni podij, te gosp. Vladi Nikši za ozvučenje i tehničku podršku.