Dvodnevni izlet u Sarajevo za učenike drugih razreda gimnazije
Autor: Irena Tišljar, 4. 7. 2016.

Učenici 2.a i 2.b, zajedno sa svojim razrednicima, otputovali su 23. lipnja,četvrtak, na dvodnevni izlet u Sarajevo. Nakon dugog puta stigli su do prvog odredišta, a to je bio Avaz toranj na Marijinom dvoru s kojeg se pruža prekrasan pogled na svaki dio grada Sarajeva. U popodnevnim satima posjetili su i razgledali grad Sarajevo, zajedno sa lokalnim vodičem Muhamedom. On nas je vodio po Barščaršiji, veličanstvenoj Gazi-Husrefbegovoj džamiji, katedrali, mostovima rijeke Miljacke, gradskoj vijećnici i brojnim drugim znamenitostima.

Učenici su tada imali slobodno vrijeme za šetnju gradom, uživanje u bosanskim specijalitetima (ćevapi u somunu s kajmakom, burek…). Smjestili smo se u hotelu Saray gdje smo imali večeru, a nakon toga i slobodno vrijeme za noćno razgledavanje grada. Sljedećeg dana, prije polaska, učenici su imali još vremena za razgled grada i kupnju suvenira nakon čega je slijedio posjet Vrelu Bosne – spomeniku prirode i najatraktivnijem sarajevskom izletištu, koje je sve oduševio jer su uživali u prirodi i hladu koji ih je spašavao od vrućina. Stigli smo i do Travnika, gdje smo posjetili Šarenu džamiju i saznali gdje se nalazi rodna kuća Ive Andrića. Tamo smo još jednom uživali u ćevapima i brojnim bosanskim specijalitetima. Nakon toga došli smo i do grada Jajca, gdje smo vidjeli prekrasne slapove, muzej AVNOJ-a, džamiju. To je bilo zadnje odredište, ali povratak kući uljepšao je kanjon rijeke Vrbas.

Ovaj izlet upoznao nas je s brojnim prekrasnim znamenitostima Bosne i Hercegovine te mislim da su svi uživali u izletu i da će ga se rado i s lijepim uspomenama uvijek sjećati.

Lana Rončević, 2.b

Slike pogledajte ovdje i na ovom linku!