Održivi razvoj započeo izletom u NP Brijuni!
Autor: Irena Tišljar, 19. 9. 2016.

Već prvog tjedna nastave pokrenut je niz događanja iz područja održivog razvoja. Završena je prva akcija "Oplaneti se i recikliraj" kao dio programa udruge UZOR "Zajedno za bolju klimu" čiji je cilj smanjenje emisije stakleničkih plinova u atmosferu. Dogovorili smo mnoge aktivnosti a jedna od njih je i kontinuirano sakupljanje plastičnih čepova za kupnju lijekova oboljelima od leukemije i limfoma. U prošlogodišnjoj akciji sakupljanja čepova nagrađeni smo od NP Brijuni vrijednim ulaznicama koje smo poklonili najuspješnijim učenicima i mentorima u prošloj školskoj godini, vrijednim ekolozima, biolozima i kemičarima naše gimnazije kao poticaj na početku nove školske godine.

Na izlet u dogovoru s NP Brijuni krenuli smo 11. rujna 2016. te smo razgledali Pulu i Fažanu. kako nam je bilo na izletu pročitajte u zanimljivom izvještaju naše vrijedne maturantice Laure Lončar.iz 4.a razreda!

Slike s našeg izleta pogledajte ovdje!

IZLET NA BRIJUNE

Početak školske godine uljepšao nam je izlet na Brijune, koji je bio realiziran u subotu, 10.9.2016. Osim Brijuna, posjetili smo i Pulu i Fažanu.  U Puli smo, naravno, najprije posjetili Pulsku arenu- sačuvan i dragocjen spomenik antičkog graditeljstva u Hrvatskoj. Vidjeli smo i Zerostrasse, odnosno nultu ulicu. U slobodno vrijeme, učenici i profesori su masovno kupovali suvenire-mini Pulske arene i kažune. Oni koji su otišli na tržnicu mogli su besplatno probati različite i neuobičajene vrste meda, kao što su med od lavande, maline, kupine ili ruže. Prodavale su se tu i razne vrste vina te izrazito skupi tartufi. Kad smo stigli do našeg sljedećeg odredišta- Fažane, imali smo mnogo slobodnog vremena. Mnogi su ga  iskoristili da se počaste pizzom ili sladoledom, a sretnici koji nisu zaboravili ponijeti kupaći imali su vremena i malo se okupati. No, bilo je i onih kojima kupaći ne treba, jer su se u more bacili u odjeći. Iz Fažane smo brodom krenuli prema Brijunima uživajući u suncu, predivnom pogledu na more i otoke u daljini i mirisu soli u zraku. Brijuni su se pokazali kao savršena destinacija za sve one koji vole istraživati i  koji uživaju u prirodi- oni su prekrasan i jedinstven spoj biljnog i životinjskog svijeta ispunjenog mirom i skladom. Brijune smo doživjeli vozeći se vlakićem kroz safari park. Tijekom vožnje smo vidjeli razne životinje-paunove,ljame, antilope, zebre, razna goveda, slonicu, glavatu želvu i mnoge druge. Posjetili smo prirodoslovnu zbirku i izložbu fotografija iz Titova života. Vidjeli smo Titov Cadillac koji je moguće i iznajmiti po skromnoj cijeni od samo 5 000 kuna po satu.  Na Brijunima smo upoznali i Kokija- jednu posebno zanimljivu pticu. Naime, radi se o kukmastom kakaduu starom 57 godina, koji je pripadao Titu. Koki navodno jako puno govori, a voli i prostačiti, ali nažalost nas je potpuno ignorirao. Dok smo ga pokušavali navesti da progovori, on je bio prezauzet nekakvom ljuskicom koju je grickao da nije uopće obratio pažnju na nas. Ljubitelji cvijeća mogli su uživati u ljepotama botaničkog vrta koji obiluje predivnim biljnim vrstama, a mnogi su predivno okruženje iskoristili i za stvaranje uspomena u obliku fotografija. Bio je to dan pun predivnih iskustava i vjerujem da će nam svima ostati u lijepom sjećanju.

Laura Lončar, 4.a