Dodijeljeno priznanje profesorici Ireni Tišljar za dostignuće u zaštiti okoliša u 2016. godini
Autor: Irena Tišljar, 12. 10. 2016.

Nakon raspisanog natječaja Ministarstva zaštite okoliša i prirode za dostignuća u zaštiti okoliša u 2016. godini Povjerenstvo za dodjelu priznanja i nagrada odlučilo je dodijeliti priznanje profesorici Ireni Tišljar za doprinos razvoju sustava zaštite okoliša i održivog razvoja u odgojno-obrazovnom procesu gdje pojedinci unutar odgojno–obrazovnih ustanova svojim aktivnostima ili projektima iz zaštite okoliša promiču održivi razvoj. Prijavu na natječaj MZOIP poslala je ravnateljica gimnazije Nevenka Lončar, prof.

U konkurenciji od pristigle 23 prijave prepoznat je rad đurđevačke profesorice biologije i kemije Irene Tišljar u području zaštite okoliša i održivog razvoja. Svečana dodjela nagrada i priznanja održana je HAZU u Zagrebu 11. listopada 2016. gdje je nagrađenima nagrade i priznanja uručio ministar Slaven Dobrović.

Kroz rad prema principima obrazovanja za održivi razvoj učenici uče učiti, činiti, biti, živjeti i raditi zajedno. Priznanje MZOIP je poticaj za daljnje akcije i projekte iz područja održivog razvoja poput zdravstvene zaštite, zaštite okoliša, razvoja zemlje,  ljudskih prava, kulturne raznolikosti, mira i sigurnosti, održivog razvoja gradova, održive proizvodnje i potrošnje.

Neki od projekata koji se provode prema načelima obrazovanja za održivi razvoj su „Do knjige bez brige“, „Oplaneti se i recikliraj“, „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“, 8. gimnazijski EkoFoto natječaj, „Zajedno protiv pušenja“ projekt Lige protiv raka i osam srednjih škola KCKŽ, projekt „Zdrava prehrana“ i „Molekularna gastronomija“, projekt „Biogorivo-gorivo budućnosti“,  međunarodni projekti The Crocus, W.A.T.E.R. Comenius i Erasmus + IMAGINE.

Svatko može djelovati održivo tako da kroz različite aspekte življenja proučava i poštuje prirodu, promišlja o svojim postupcima prema prirodi, sebi, drugima i cjelokupnom društvu.

Bitno je biti uvijek korak ispred problema sigurni u sebe, u vrednote koje smo stekli i usvojili uz pomoć i suradnju te podjelu odgovornosti koja potiče kritičko mišljenje i formiranje pozitivnih stavova.

Fotografije pogledajte ovdje!