Đurđevačke gimnazijalke ostvarile izvrsne rezultate na Državnoj smotri simuliranih suđenja
Autor: Nevenka Lončar, 22. 3. 2017.

U prostorijama Općinskog suda u Novom Zagrebu u subotu, 11. ožujka 2017. godine održana je 10. Državna smotra simuliranih suđenja iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja.Ekipa učenica iz Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac bila je zapažena zbog izuzetno dobre pripremljenosti i spremnosti da se u ulozi tužitelja odnosno branitelja izbore za prava svoje stranke u sporu uz temeljito ispitivanje svjedoka i vještaka. Ovako dobro pripremljene uz vrlo dragocjene savjete gosp. Želimira Hrvatića, poznatog đurđevačkog suca, koji je sada u mirovini, mogu se odlučiti za zanimanje pravnik jer su iz "prve ruke" i na "vlastitoj koži" osjetile draži tog zanimanja.

Organizatori smotre su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske te Agencija za odgoj i obrazovanje. Cilj Smotre je upoznati ulogu zakona i vladavinu prava u demokratskom društvu.

Na Smotri je sudjelovalo 20 timova te 13 sudaca koji su vodili simulirana suđenja. Pod vodstvom profesora Miljenka Šestaka, na smotri su sudjelovale i učenice naše škole: Ivana Kolarić, Ana Pačko, Veronika Golubić, Paula Leščan, Leonora Saliu, Seline Stankir, Karla Jug Rogoz, Marija Ploskonka, Gordana Šogorić i Lorena Švaco.

Simulirana suđenja dio su učenja i stjecanja kompetencija iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja. Suđenja su se odvijala na unaprijed zadanom spisu Građanske parnice Uznemiravanje – „Slučaj Garo“. U zadanom slučaju tužiteljica tuži susjeda zbog preglasnog lajanja njegova psa.

Učenice su tokom priprema za smotru usvojile vještine argumentiranja, dokazivanja, logičkog zaključivanja, uočavanja važnih činjenica, nepristranog pristupa i javnog nastupa. Upoznale su način rada i svrhu sudbenog sustava te su se okušale u ulogama odvjetnica, tužiteljice, tuženika, svjedoka i vještaka.

Ovim se putem Đurđevački tim posebno želi zahvaliti Želimiru Hrvatiću, Predsjedniku Općinskog suda u Đurđevcu na velikoj stručnoj pomoći tokom priprema za smotru.