IMAGINE tim u Palermu
Autor: Ana Huzjak, 15. 5. 2017.

Sudionici projekta IMAGINE Erasmus+ programa uspješno su završili još jedan modul petodnevnim boravkom u Palermu gdje su se fokusirali na ravnopravnost religija.

Od 8. do 12. svibnja predstavnici Gimnazije Dr.Ivana Kranjčeva iz Đurđevca boravili su u turističkoj srednjoj školi ITE Marco Polo u Palermu gdje su prezentirali materijale na kojima su radili protekla tri mjeseca te proveli pripremljene radionice čiji je cilj senzibilizirati sudionike o pitanju različitih vjerskih osjećaja te o potrebi za međureligijskim dijalogom. Gimnaziju su na susretu predstavljali učenici Dominik Begić, Lorena Gašparić, Lara Horvat, Jurica Kanić i Dorian Mujić te koordinatorica projekta Ana Huzjak Kišivan i članica tima Nadica Piškorec.

U pet dana koliko su proveli u Palermu sa četrdesetak svojih vršnjaka iz Italije, Francuske, Rumunjske, Španjolske i Švedske, učenici su provodili radionice, prezentirali religijsku situaciju u svojim zemljama,  upoznali se s normansko-arapskom kulturnom baštinom Palerma koja se nalazi pod zaštitom UNESCO-a, posjetili ASTALI prihvatni centar za imigrante, posjetili obližnje gradove Cefalú i Monreale te prisustvovali međureligijskom sastanku. Susret je bila jedinstvena prilika da postave pitanja predstavnicima katoličke, pravoslavne, židovske i muslimanske zajednice u Palermu. S obzirom na svoju stoljetnu povijest mirnog suživota brojnih religijskih skupina, Palermo je bio savršeno mjesto za susret čiji je glavni fokus bio upravo ravnopravnost religija i tolerancija među ljudima različitih religijskih osjećaja.

Još jednom su i učenici i nastavnici imali priliku proširiti svoje znanje, upoznati drugačiju kulturu i proširite vidike u kulturološki drugačijem okruženju, ali se također susresti i sa surovom stvarnošću s kojom svakodnevno žive brojni imigranti koji u tisućama pristižu u to sicilijansko središte, stavljajući svoj život na kocku u potrazi za održivom budućnošću.