Naši učenici – sudionici vježbe masovne nesreće
Autor: Nevenka Lončar, 16. 10. 2017.

Zavod za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županije je organizirao vježbu masovne nesreće 14. listopada 2017. u centru grada Đurđevca, u parku i na glavnoj prometnici. Ovakva vrsta vježbe organizirana je po prvi puta, a cilj je bio provjeriti spremnost same službe i unaprijediti način zajedničkog koordiniranog reagiranja u masovnoj nesreći.

Zbrinjavanje masovne ili velike nesreće zahtjeva koordinaciju svih žurnih službi i velikog broja ljudi. Zbog velike mogućnosti da nas zadesi ista, organizira se vježba masovne nesreće radi bolje koordinacije između žurnih službi naše županije i radi uvida u spremnost i resurse kojima raspolaže naša županija u slučaju takvog događaja.

Vježba je prikazala nalet vozilom na pješake. Vozilo je došlo iz Basaričekove ulice, ušlo u ulicu Stjepana Radića, prešlo na lijevu stranu ceste i pritom naletjelo na pješake na autobusnoj stanici i na pješačkom prelazu. Zatim se vratilo na desnu stranu ceste gdje je došlo do sudara s drugim parkiranim vozilom na autobusnoj stanici s druge strane ceste.

Obavijest o masovnoj nesreći stigla je pozivom u centar 112, proslijeđena je od strane MPDJ i ostalim žurnim službama prema standardnom postupku za krizne situacije, te lokalni krizni stožer.

Naši učenici bili su angažirani kao sudionici nesreće – kao ozlijeđeni - sa prilično vjerno prikazanim ozljedama, a pokušali su i glumom dočarati različite reakcije ljudi u takvim situacijama.

Ostali učenici su se priključili građanima i promatrali vježbu na Trgu sv. Jurja.

U vježbi su sudjelovali timovi za hitne intervencije I i II iz Đurđevca, Koprivnice i Križevaca zajedno sa timom osiguranja, interventnom policijom i vatrogascima, djelatnicima gradskog Crvenog križa koji su bili zaduženi za vjerni prikaz ozljeda na unesrećenima. Sve je svojim snimkama popratio Foto-klub Drava iz Đurđevca. Je li vježba bila uspješna i kako su je ocijenili sudionici još ne znamo, ali ono što se moglo čuti od gledatelja je pozitivno mišljenje o potrebi da se takve vježbe i češće organiziraju