Kršćanski Bliski istok - predavanje za učenike i profesore
Autor: Nevenka Lončar, 26. 3. 2018.

Naša gimnazija je u četvrtak, 22. ožujka, ugostila  dr. sc. Željko Pašu. Profesor dr. sc. Željko Paša održao je predavanje pod naslovom „KRŠĆANSKI BLISKI ISTOK“.

U svome predavanju dr.sc. Željko Paša govorio je o različitosti kršćana na Bliskom Istoku (Kopti, Sirski kršćani, Assirski-Kaldejski kršćani, Maroniti, Armenci, Grčko-pravoslavni,  i Katolici). U prvom dijelu predavanja ukazao je na važnost kršćanske baštine. Preko PowerPoint prezentacije pokazao je slike mnogih manastira u kojima su se čuvali ili se još uvijek čuvaju povijesni izvori, tj. manuskripti. Pojasnio je kako on kao znanstvenik radi u CEDRAC (Centre de dokumentation et de recherches arabes chretiennes), proučava stare spise i prevodi s arapskog i sirskog na engleski i francuski jezik. Učenike je upoznao i s najboljim  Sveučilištem Saint Josef  u Libanonu koje su utemeljili isusovci.

Nakon predavanja uslijedila je rasprava s učenicima i kratko druženje.

Dr. sc. Željko Paša rodom je iz Molvi. Studirao je medicinu na medicinskom fakultetu u Zagrebu. U Družbu Isusovu stupio je 1992. Diplomirao je filozofiju na Fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu, a teologiju na Filozofsko-teološkom institutu Družbe Isusove u Zagrebu. Nakon ređenja za svećenika djeluje kao župni vikar u Rijeci i u Opatiji. Od jeseni 2004. nalazi se na specijalističkim studijama u Egiptu, u Kairu, gdje u ljeto 2006. završava studij arapskog jezika i književnosti, te islamskih znanosti. Nakon toga djeluje dvije godine u Kairu kao odgajatelj isusovačkih novaka.  Od jeseni 2008. počinje novi specijalistički studij, magisterij iz grčko-patrističke teologije na Papinskom orijentalnom institutu u Rimu gdje je magistrirao u ljeto 2010. Na istom Orijentalnom institutu nastavlja doktorsku specijalizaciju iz Sirsko-arapske kršćanske literature i tri godine kasnije, u lipnju 2013 završava doktoratom. Zbog svojih istraživanja na arapskim i sirskim manuskriptima odmah po doktoratu dobio je poziv da predstavi istraživanje na Hebrew University u Jeruzalemu, i na Orijentalnom Institutu na Oksfordskom sveučilištu. Od tada redovito sudjeluju na konferencijama iz područja sirske i arapske literature na Oxfordu. Od listopada 2013 radi u istraživačkom centru na sveučilištu Saint-Joseph u Beirutu. Prije godinu dana pozvan je iz Beiruta u Rim da predaje specijalističke studije za studente na magisteriju i doktoratu na Papinskom Orijentalnom Institutu, i zadužen je za organizaciju nekoliko znanstvenih skupova i istraživanja koja uključuju različita sveučilišta i znanstvenike iz područja orijentalnih znanosti u Europi i Americi.