Rezultati matematičkog natjecanja KLOKAN
Autor: Nevenka Lončar, 5. 5. 2018.

U kategorijama CADET i JUNIOR matematičkog natjecanja „Klokan bez granica“ 2018. imamo dva učenika iz naše škole. Luka Rogoz iz 1a razreda i Viktor Šalamon, učenik 2 b razreda  su  u 10% najboljih.Popularizacija matematike i širenje matematičke kulture prava je poruka udruge koja organizira ovo matematičko natjecanje. Naši učenici već niz godina sudjeluju u ovom natjecanju i svake se godine nekolicina nađe u deset posto najboljih. Ove godine je koordinator natjecanja za našu školu bio Tomislav Sinjeri, prof. matematike. Čestitke natjecateljima na izvrsnom rezultatu uz želju da svoj matematički talent i dalje njeguju te vježbanjem i rješavanjem matematičkih problema ostvare znanja.

Iako su prvi rezultati drugačije izgledali danas su stavljene nove liste s rezultatima za srednju školu. HMD je na svojim stranicama objavilo sljedeće: „Pojašnjenje: pri provjerama je ustanovljeno da se zbog brojnih ispravaka pogrešaka nisu automatski ažurirale pojedine Excel tablice s rezultatima, pa smo napravili kompletnu novu obradu. Ispričavamo se zbog nastale pogreške.“ Tako su sada na listi 10 % najboljih Viktor Šalamon, učenik 2b razreda i Luka Rogoz, učenik 1a razreda. Najsrdačnije čestitke Luki i Viktoru!

Ostalim natjecateljima Klokana puno uspjeha naredne godine!

Više o natjecanju u nastavku…

Klokani bez granica

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Igra - natjecanje

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

PROPOZICIJE

ZA SKUPINE ECOLIERS, BENJAMINS, CADETS, JUNIORS I STUDENTS

vrijeme pisanja je 75 minuta
rješava se 24 zadatka