Nastavak projekta "Zajedno protiv pušenja"
Autor: Jasna Horvat Vlahović, Irena Tišljar, 15. 11. 2019.

Pušenje cigareta je opće prihvaćena navika premda su svi svjesni štetnih kratkoročnih i dugoročnih posljedica pušenja koje često pušači potiskuju u drugi plan zbog različitih razloga. Utjecaj društva, vršnjaka i aktualnih svjetskih trendova koji ponekad nisu dobri za zdravlje utječu na sve češću pojavnost da mladi ljudi posežu za sredstvima ovisnosti pa tako i za pušenjem.

Uočavajući kako sve veći broj mladih ljudi poseže za cigaretom  te na taj način ugrožavaju vlastito zdravlje, Liga protiv raka Koprivničko-križevačke županije 2011. pokrenula je pilot-projekt "Zajedno protiv pušenja". Projekt je rezultirao edukativnim video uratkom, kreativnim straničnicima i materijalima o štetnosti pušenja koje su osmislili đurđevački gimnazijalci. Od prošle školske godine u projektu  "Zajedno protiv pušenja" uključene su sve županijske srednje škole.

Ciljevi projekta „Zajedno protiv pušenja“ su promicanje kritičke svijesti o štetnosti pušenja uz naglasak na dugotrajne posljedice pušenja te promoviranje zdravog načina života i važnosti očuvanja zdravlja.

Početkom svake školske godine u školama učenici se upoznaju s projektom. Činjenice o projektu prenose stariji učenici-edukatori te školski koordinatori, voditelji projekta.

Poseban naglasak projekta je kreativno obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti, Hrvatskog i Svjetskog dana nepušenja.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti učenici i nastavnici provode zanimljive aktivnosti u svojim školama; održavaju se pedagoške radionice na temu ovisnosti, intervalni aerobni treninzi i šetnje prirodom, plesne radionice, debate o pušenju, osmišljavaju se infografike koje ukazuju na štetnost pušenja, izrađuju se prezentacije i osmišljavaju citati i pjesme o štetnosti pušenja.

Da bismo procijenili i usporedili rezultate najnovijih istraživanja o raširenosti pušenja i stavovima o pušenju u srednjoškolskoj populaciji, uveli smo i anketiranje učenika u sam projekt. Rezultati naše ankete su mali, ali dobri pokazatelji promjena u društvu koje se vide u mijenjanju stavova učenika o štetnosti pušenja.

Naš krajnji cilj je smanjenje pušačke populacije srednjoškolaca i promocija zdravlja. Neupitno je na koje sve kreativne načine se pokušavamo približiti cilju pa vrlo često u projektu „Zajedno protiv pušenja“ osmišljavamo kako učenike možemo na najbolji način potaknuti da promišljaju o zdravlju.

Uključivanjem tematike štetnosti pušenja u debate, rasprave, eseje, literarne i likovne radove, ekološke i humanitarne akcije pomažemo svim sudionicima projekta da kroz multidisciplinaran pristup poučavanja sagledaju koliko je zdravlje krhko i dragocjeno.

Na taj način u projektu „Zajedno protiv pušenja“ naglašava se važnost prevencije ovisnosti i očuvanja zdravlja što je najbolji korak prema zdravom načinu života.

Prestati pušiti ne znači samo baciti cigaretu već i promijeniti stil života!