Osvrt na Stručno vijeće stručnih suradnika pedagoga srednjih škola
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 23. 11. 2018.

Dana, 19.studenoga  2018. u Gimnaziji dr.Ivana Kranjčeva Đurđevac održano je Međužupanijsko stručno vijeće stručnih suradnika pedagoga srednjih škola Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke županije.

Stručni su radnici pedagozi i zainteresirani nastavnici Gimnazije dr. I.Kranjčeva Đurđevac su imali priliku slušati fonetičarke s bogatim iskustvom, Vesnu Kirinić Papeš, prof. fonetike predsjednicu Hrvatske strukovne udruge fonetičara te Dijanu Hodalić,  fonetičarku rehabilitatoricu, predsjednicu  Studija za komunikaciju, slušanje, glas i govor DiFon d.o.o. iz Bjelovara koje su održale interaktivno predavanje „Glas naš svagdašnji“.

Stručni suradnici u školama, kao i nastavnici posebno su rizična skupina vokalnih profesionalaca. Iako ne pripadaju skupini elitnih vokalnih profesionalaca (pjevači, glumci), veoma su česti pacijenti s poremećajima glasa. Ako glas vokalnog profesionalca ne zadovoljava  standardne kriterije i zahtjeve profesije, poremećaje glasa trebalo bi promatrati kao profesionalnu bolest. Redovnim izvođenjem vježbi za glas i izgovor može se osvijestiti glas, spriječiti poremećaje glasa zbog njegovog nepravilnog korištenja te učiniti govornu izvedbu ugodnijom sebi i okolini. Kroz predavanje i radionicu, sudionici su se upoznali s vokalnom funkcijom i zlouporabom glasa, važnosti  zagrijavanja glasa i higijena glasa te su imali priliku vježbati glas, izgovor i tehnike opuštanja.

Na Međužupanijskom stručnom vijeću, stručni suradnici su dobili najnovije informacije o Samovrednovanju rada škole i Razvojnom planu škole te o Iskustvu škole u primjeni novih načina poučavanja . Ornela Malogorski, pedagoginja savjetnica iz Komercijalne i trgovačke škole iz Bjelovara prenijela je svoje iskustvo kritičkog prijatelja u eksperimentalnom provođenju projekta Samovrednovanja u osnovnim i srednjim školama, a kolegica Ivanka Bosilj  iz Srednje škole A.Šenoa Garešnica je prenijela iskustvo o novim načinima poučavanja u njihovoj školi.

Međužupanijska stručna vijeća  pojedine struke su stručna usavršavanja  na kojima se mogu razmijeniti iskustva iz pojedine škole, usavršiti postojeća znanja te steći neka nova znanja i vještine koja su potrebna za kvalitetan i kompetentan rad nastavničke struke.

Voditeljica skupa i voditeljica MZOŠ-a: Jasna Horvat Vlahović, prof. savjetnica