Provedeno natjecanje Euroclassica – rezultati izvrsni – tri srebrne diplome
Autor: Nevenka Lončar, 12. 12. 2018.

28. studenoga 2018.  u našoj gimnaziji održano je europsko  natjecanje  u poznavanju latinskog jezika i kulture. Radi se o testiranju koje se provodi u okviru European Common Framework for Classical Languages, unutar 26 europskih zemalja, među kojima je i Hrvatska.

Pokrovitelj ovoga testiranja je Vijeće Europe, a osnovna ideja je zbližavanje ljudi koji poučavaju i uče klasične jezike u Europi.

Naše gimnazijalke su se okušale prvi puta u natjecanju ovakve vrste i postigle izvrsne rezultate. Naime, od  šestero učenica koje su sudjelovale, čak tri će dobiti srebrnu diplomu, s rezultatom od 82 – 85 % točno riješenog ispita.

Slijedi komentar učenica:

Ispit se sastoji od teksta na latinskom jeziku i pitanja kojima se provjerava naše razumijevanje teksta, jezik i gramatika latinskog jezika te kulture starih Grka i Rimljana.

Natjecanje se održalo u prostorijama naše škole. Na natjecanju su sudjelovale učenice drugih razreda Ema Domović, Ena Halaček , Arijana Jaković, Magdalena Mesarov, Helena Vincek i Lea Vršić  koje su članice izvannastavne aktivnosti profesorice Danijele Feliks, Lingua Latina.

Ispit nije bio zahtjevan, ali bilo je potrebno dobro razmišljati. Učenice su bile vrlo uspješne. Tri učenice:  Lea Vršić, Arijana Jaković i Helena Vincek, osvojile su srebrnu diplomu.

Nadamo se da će se i slijedeće godine učenici odazvati na ovo zanimljivo i poučno natjecanje i ostvariti odlične rezultate!

Učenice 2.a i 2. b razreda