Osma godina sudjelovanja đurđevačke gimnazije u međunarodnom projektu Šafran
Autor: Irena Tišljar, 20. 1. 2020.

Projekt Šafran (The Crocus Project) na jednostavan način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta, te podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.
Naši gimnazijalci aktivno sudjeluju u ovom međunarodnom projektu osmu godinu zaredom.

Tijekom školske godine učenici istražuju povijest đurđevačkih Židova , naglašavaju važnost tolerancije i poštivanja ljudskih prava. Projekt smo i ove godine započeli sadnjom lukovica žutih šafrana koje su vrlo vrijedno sadili učenici 3.b razreda.

Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu (Holocaust Education TrustIreland) opskrbljuje školu lukovicama žutog šafrana. Prelijepi cvjetovi žutog šafrana podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću.
Međunarodni dan sjećanja na Holokaust obilježava se svake godine 27. siječnja kada se očekuje i cvatnja prvih šafrana koji tada simboliziraju milijun i pol židovske i tisuće druge djece umrle u Holokaustu.
Voditeljica projekta "The Crocus" je Irena Tišljar, prof. savjetnik, a u projektu sudjeluju svi zainteresirani profesori i učenici naše gimnazije.