Naši gimnazijalci u posjeti Nuklearnoj elektrani Krško
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 1. 4. 2014.

Dana, 25. ožujka 2014. učenici naše gimnazije, njih 50 i profesorice Draga Lazić i Vanja Čučković Makar, posjetili su Nuklearnu elektranu Krško, prvu nuklearnu elektranu zapadnog tipa na području bivše države.

Koliko je složen proces dobivanja energije pomoću nuklearnog goriva, koje su sve prednosti i nedostaci dotičnih postrojenja, koje su sve obaveze i odgovornosti djelatnika zaduženih za siguran i učinkovit rad nuklearne elektrane te još mnoge ostale zanimljive činjenice saznali su naši učenici tijekom svojeg posjeta.

Hrvatska i Slovenija su 1970. godine sklopile sporazum o izgradnji nuklearne elektrane kod mjesta Krško u Sloveniji. Dvije države su sklopile ugovor o nabavi opreme i gradnji elektrane s američkim poduzećem „Westinghouse Electric Corporation“ te je kamen temeljac položen u prosincu 1974. godine. Kasnije, u siječnju 1984. godine, Nuklearna elektrana Krško dobila je dozvolu za redovit rad.

Nakon temeljitog izlaganja o povijesti, radu i učniku NEK – a u Kulturnom domu Krško, uputili smo se samom postrojenju gdje je sve što je bilo rečeno prilikom predavanja izašlo na vidjelo. Pri samome povratku, organizirana je kratka stanka u Zagrebu.

Učenici naše gimnazije izrazito su zahvalni što im njihova škola nastoji u svakom pogledu pružiti najširu i najkvalitetniju naobrazbu, nebitno bilo to u uočionici ili izvan njena četiri zida.

Tomislav Luka Periša 4.a