Radionica o inventarizaciji i praćenju stanja vaskularne flore uz naglasak na kartiranje kockavice
Autor: Irena Tišljar, 7. 4. 2014.

U petak, 04.04.2014. u Gradskoj vijećnici u Koprivnici održana je Radionica o inventarizaciji i praćenju stanja vaskularne flore s osvrtom na kartiranje kockavice. Radionicu je organizirala Javna ustanova  za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Koprivničko-križevačke županije u suradnji s Državnim zavodom za zaštitu prirode, a namijenjena je učenicima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola s područja Županije. Prije početka radionice, učenicima i njihovim profesorima obratili su se ravnateljica Javne ustanove Željka Kolar i zamjenik župana Ivan Pal.

Radionica je organizirana jer je proteklih godina akcijom praćenja utvrđeno da su populacije kockavice drastično smanjene ili u potpunosti nestale s nekih lokaliteta. Zbog negativna čovjekova djelovanja, ali i prirodnog zaraštavanja u drvenastu vegetaciju (što je posljedica prestanka košnje i ispaše), te zapuštanja livada, ta staništa nestaju, a s njima nestaje i kockavica.

Predavanja i terensku nastavu održao je Igor Boršić iz Državnog zavoda za zaštitu prirode. Svim prisutnima prezentirao je Priručnik za inventarizaciju i praćenje stanja biološke raznolikosti nakon čega je održao predavanje o inventarizaciji i praćenju stanja vaskularne flore s osvrtom na kockavicu te akciji prebrojavanja kockavice koja se provodi od 2005. godine. Naša gimnazija je uključena u kartiranje kockavice od 2005. godine te redovito svake godine  učenici uz profesoricu Irenu Tišljar prate stanje kockavice na obližnjem terenu. Nakon teorijskog dijela, uslijedio je praktičan rad na terenu. Na sajmišta u Koprivnici pokazane su metode kartiranja biljaka te način ispunjavanja obrasca vezanog za prebrojavanje kockavice.

U radionici su sudjelovali Dana Seleš, Lucija Sulimanec, Stela Mihaldinec, Marko Vranić i profesorica Irena Tišljar.

Slike radionice pogledajte na slijedećem linku: