Posjet Otvorenim danima PMF-a
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 8. 4. 2014.

Petak, 4.travnja, podne. Sunčan je dan i vjetar nas blago rashlađuje. Sjedimo u vrućem autobusu i s vidljivim uzbuđenjem na našim licima spremni smo za Zagreb. Profesorica Lazić i 25 učenika Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva krenulo je u posjet Otvorenim vratima PMF-a, Fizički odsjek.

Nakon dva sata vožnje napokon smo stigli. PMF nas je isprva oduševio samim uređenjem. Zgrada kao da je smještena u središtu livade prepune cvijeća. Kada smo ušli na Odsjek jedva smo imali mjesta za hodanje zbog prevelikog broja zainteresiranih vršnjaka koji su također došli posjetiti dane otvorenih vrata. Naime, to je bila prva godina kako je PMF imao otvorena vrata i mislim da su ispunili i prevelika očekivanja , oduševili  sve posjetitelje svojim izumima, te nadahnuli mnoge da ponovno posjete PMF, ali ovoga puta u drugoj nakani – radi školovanja.

Na samom ulazu dočekala nas je hrpa pokusa poput Van de Graaffova generatora koji je Martinu kosu tako naelektrizirao te ju učinio još punašnijom nego što jest, Tesline zavojnice kroz koju smo Martin i ja mogli osjetiti kakav je osjećaj dok te srese struja. Također smo bili i glazbenici koji su probali svirati po instrumentu koji se svira bez dodira – Tereminu, Laserskoj harfi koja pušta tonove kada ruku stavimo na put laserske zrake, ali najbolje je bilo dok smo imali priliku vidjeti kako glazba izgleda u obliku stojnog vala na Rubensovoj cijevi. Također smo imali tu čast pogledati kako izgleda labaratorij za magnetska mjerenja, prisustovati na kratkim predavanjima o supravodičima i jakim valovima i mikrovalovima. Tijekom slobodnog vremena najveća zabava bilo je igranje s tekućim dušikom i udaranje po Newtonovoj tekućini. S oduševljenjem smo posjetili i štand „Mozak u akciji“ gdje smo degustirali kolače i grickalice.

Nakon fantastičnog i zanimljivo provedenog vremena na PMF-u imali smo slobodno vrijeme u City Centru One za, ručak, odmaranje, razgledavanje, shopping, pa čak i karting u kojem su dečki bili odlični. Zadovoljni, pomalo umorni, ali i dalje s osmjehom  na licu, polako smo krenuli za Podravinu. Izlet u Zagreb bio je edukativan, koristan i zabavan. Upravo takav bi trebao biti svaki izlet. Hvala profesorici Lazić što nas je vodila i nadam se da ćemo imati još koju priliku to ponoviti!

Dora Trogrlić, 3.a