Program „ Zajedno protiv pušenja“-osvrt
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 14. 4. 2014.

Program „ Zajedno protiv pušenja“ jedan je od preventivnih programa koji provodimo tijekom ove školske godine.

Program provodimo već treću godinu u suradnji sa županijskom Ligom protiv raka, a ove smo godine uz  redovite aktivnosti programa odlučili provesti raspravljanje (debatiranje) što većeg broja učenika o problematici pušenja.

U vrtićima i školama kontinuirano se provode preventivni programi s naglaskom na negativne posljedice bilo koje loše navike ( pušenje, pijenje, kockanje…)  koja nerijetko prelazi u ovisnost pogotovo ako je započela u ranijoj dobi. S druge strane pušenje cigareta je opće prihvaćena loša navika iako su svi svjesni negativnih kratkoročnih i dugoročnih posljedica.

Neupitno je, da pušenje utječe na zdravlje čovjeka, no jesu li znanje čovjeka o štetnim posljedicama pušenja i zakonska regulativa najbolji način prevencije, je li pušenje privatna stvar pojedinca te gubi li čovjek slobodu teze su u našoj debati u kojoj su se verbalno sukobile afirmacijska i negacijska skupina.

Učenici koji su se od samog početka uključili u program i koji su proveli  debate u prvim, drugim i trećim razredima najviše su zaslužni što je ovaj program obuhvatio gotovo cijelu školu  i što smo s takvim načinom rada potaknuli učenike na kritičko promišljanje o problematici pušenja.

Voditelji debata Bernarda Šimunic, Petra Crnjak, Ana Lulić, Renata Puhač, Anja Marušić, Petra Fuček, Monika Mihoković, Veronika Kirin, Ivana Kovačić, Anto Pušenja i Marko Balala su ujedno  i osmišljavali teze,  izvedbu na satu i na završnoj debati.

Važno je naglasiti da je na završnoj debati pobijedila afirmacijska skupina, skupina koja je branila teze, skupina koja je protiv pušenja.

Za pripremu pojedine skupine i koordiniranje bili su zaduženi kapetani ekipa Anja Marušić i Leon Grgičin koji su imali cilj prikupiti što uvjerljivije argumente za svoju skupinu iako to ponekad i nije bilo u skladu s vlastitim uvjerenjem debatanata.

U prilozima slijedi nekoliko informacija o završnoj debati i radio emisiji.

Priloženi dokumenti:
web_zavrsna_debata.doc (48.00 KB)