Obilježen Svjetski dan nepušenja
Autor: Irena Tišljar, 1. 6. 2014.

Povodom Svjetskog dana nepušenja u četvrtak, 29. svibnja 2014. u Zavodu za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije u Koprivnici  prikazani su  sumarni rezultati preventivnog projekta "Zajedno protiv pušenja" Lige protiv raka Koprivničko-križevačke županije i županijskih srednjih škola. Projekt se provodi treću godinu zaredom. Cilj projekta je promicanje kritičke svijesti o štetnosti pušenja i posljedica istog uz naglasak na dugotrajne posljedice pušenja te promocija zdravlja.

Projekt  „Zajedno protiv pušenja“ na edukativni i kreativni način poučava da su zdravlje i mogućnost odabira zdravog stila života jedan od osnovnih temelja prema odabiru slobode od ovisničkog oblika ponašanja. Nakon uvodne riječi predsjednice Lige protiv raka KKŽ dr. Marije Sačer i dr. Davorke Gazdek ispred Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije predstavljen i su rezultati preventivnog projekta  za osnovne škole „Otvoreni kišobran“ koje je prezentirala Nadica Puškaš ispred Zavoda.

Koordinatorica projekta „Zajedno protiv pušenja“ ispred Lige protiv raka i profesorica biologije i kemije iz đurđevačke gimnazije, Irena Tišljar je ukratko predstavila zajedničke rezultate i ciljeve projekta te slijedeće aktivnosti tijekom iduće školske godine. Dr. Maja Ivanec je obradila rezultate anketiranih učenika u projektu „Zajedno proti pušenja“ te ih predstavila svim školskim koordinatorima da bismo dobili jasniju sliku o broju učenika koji puše i njihovim stavovima o pušenju.

Rezultate projekta "Zajedno protiv pušenja" pojedinačno su predstavili voditelji projekta šest županijskih škola koje su uključene u provedbu projekta. Vesna Balent, prof.  i Jasmina Šandor, prof.  predstavile su rezultate projekta ispred Gimnazije "Fran Galović" Koprivnica. Martina Paun Barbir, prof. i učenica edukatorica predstavile su realizaciju projekta u Obrtničkoj školi Koprivnica. Melita Marinelli, prof. i Petra Sobota, prof. su školske koordinatorice projekta u Srednjoj školi Koprivnica i Strukovnoj školi Đurđevac. Sanela Štubelj, prof. ukratko je predstavila realizaciju projekta u Gimnaziji Ivana Zakmardije Dijankovečkoga Križevci.

Rezultate rada u projektu „Zajedno protiv pušenja“ đurđevačke gimnazije koja je bila nositelj pilot–projekta šk.god. 2011./2012., zajednički su prezentirale voditeljice projekta Irena Tišljar, prof. i Jasna Horvat Vlahović, prof. te izvrsni učenici-edukatori Ivana Kovačić i Anto Pušelja..

Nakon predstavljanja rezultata projekta, svi sudionici razmijenili su iskustva i ideje uz dogovor za novu i još bolju suradnju koju planiramo započeti izletom svih sudionika projekta.

U prilogu su prezentacija cjelokupnog projekta i  link prezentacije rada naše gimnazije u projektu "Zajedno protiv pušenja"!

Priloženi dokumenti:
Zajedno_protiv_pusenja-Liga.pdf (1.33 MB)