DSD - INFO
Jezični kamp u Zadru
Autor: Lelija Štauber, 19. 2. 2019.

U razdoblju od 07. do 09.02. 2019.  8 učenika đurđevačke gimnazije  sudjelovalo je sa svojom nastavnicom njemačkog jezika, prof. Lelijom Štauber, na DSD jezičnom kampu u Zadru u organizaciji ZfA (Središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu).   Na kampu je ukupno sudjelovao 91 učenik i 12 profesora iz Srednje škole Krapina i Pregrada, Gimnazije Sesvete, Bjelovar te Đurđevac. Svi su učenici inače polaznici nastave DSD-a i kao takvi su savršeno pripremljeni za sve jezične izazove . Glavna tema  radionice bila je  Zadar im Gedicht, a boravak u hostelu Borik na obali bila je prava inspiracija. Sudjelujući u grupama od 16 članova  učenici  su  produbljivali i širili  svoje znanje njemačkog jezika na kreativan i zanimljiv način i upoznavali se međusobno, razmjenjujući iskustva, spoznaje i ideje. Njihovi završni radovi biti će izloženi u svim školama koje su sudjelovale u obliku putujuće izložbe. Bilo je lijepo sudjelovati na ovako kvalitetnom, zanimljivom i poučnom projektu i preporučili bismo ga svima! Nadamo se da će se ovakav način učenja, terenska nastava i partnerska suradnja s ostalim školama nastaviti i ubuduće.

Izvještaj iz DSD kampa

Krenuli smo oko 7 sati ujutro te u Zagreb stigli oko 9 sati. U Zadar smo stigli u 14 sati. Nakon dolaska u hostel, ručali smo te se upoznali s voditeljima kampa. Tamo je bilo 90 učenika iz različitih škola, te su nas sve raspodijelili po grupama.  U grupi je bilo 16 učenika te je naš zadatak bio napisati pjesmu na temelju motiva iz Zadra. Motiva je bilo mnogo te smo se podijelili u još manje grupe kako bi napisali što više pjesama s različitim motivima.  Nakon dogovora s voditeljem grupe, krenuli smo u obilazak grada i pronalaženje zadanih motiva. Fotografirali smo sve što nam se učinilo zanimljivo i što može poslužiti kao pjesnička slika. Krenuli smo pisati pjesme. U tome su nam pomagali voditelji grupa. Nakon napisane pjesme, zadatak nam je bio napraviti i prezentirati plakat s našom pjesmom. Osim pisanja pjesama, u Zadru smo se zabavljali i stekli nova prijateljstva. Središte Zadra smo posjetili drugi dan našeg boravka tamo. Posjetili smo orgulje, rivu te pozdrav suncu.  U Zadru je toplije nego li u Podravini ali i dalje smo nosili zimsku odjeću.  Hostel u kojem smo boravili je bio jako lijepo opremljen. Spavali smo u dvokrevetnim i višekrevetnim sobama te se međusobno družili. Osim naše škole, tamo su bile škole Krapinsko-zagorske, Bjelovarsko-bilogorke i Zagrebačke županije.  Nažalost, u grupi nismo imali ni jednu osobu iz Dalmacije ali su tamo bili učenici iz internacionalne škole. Učenici internacionalne škole savršeno pričaju njemački i engleski no znaju i dosta hrvatskog.  Posljednjeg dana našeg boravka u Zadru predstavili smo izrađene plakate i pjesme. Nakon ručka, spremili smo stvari te krenuli  kućama.  U Đurđevac smo stigli oko 21 sat. Put u Zadar je bio jedno jako lijepo iskustvo. Svi smo se dobro zabavili te stekli nove prijatelje. Veselimo se povratku tamo sljedeće godine.

Lucija Smes, 1.a