Svjetski dan pješačenja
Autor: Irena Tišljar, 16. 10. 2023.

I ove školske godine smo aktivno obilježili Svjetski dan pješačenja koji se obilježava 15.10.! Četvrtu godinu zaredom! Učenici 1.b i 2.b razreda sudjelovali su u mini projektu "Walk, learn and be happy!" koji su učenici proveli u sklopu nastave biologije i međupredmetne teme Zdravlje na inicijativu nastavnice Irene Tišljar, profesorice biologije i kemije. Učenici su se podijelili u dvije skupine čiji je zadatak bio istražiti važnost hodanja za zdravlje organizma mjereći potrošnju kalorija, broj koraka, brzinu hodanja i otkucaje srca.

Ove školske godine učenici su pješačili do utvrde Stari grad i natrag do škole.
Na osnovu mjerenja i dobivenih rezultata istraživanja učenici su mogli zaključiti koje su dobrobiti organizma prilikom kretanja hodanjem.
Cilj našeg mini projekta je promocija kretanja i zdravlja uz važnost prevencije bolesti te doseći broj od oko 60 000 koraka po razredu koje smo posvetili našoj gimnaziji koja će ove školske godine proslaviti svoju 60. obljetnicu od osnutka. Svoj cilj smo postigli jer je 1.b ostvario oko 57 060 koraka, a 2.b oko 68 460 koraka uz veselje i učenje na drugačiji način. Redovita tjelesna aktivnost, a tako i hodanje prevenira ili odgađa pojavu mnogih kroničnih bolesti poput koronarne bolesti srca, osteoporoze, osteoartritisa, dijabetesa...Osim toga, tjelesna aktivnost smanjuje rizike za pojavu bolesti kao što su visoki krvni tlak, pretilost, povišeni kolesterol, povišena glukoza u krvi, depresivno raspoloženje... Tjelesna aktivnosti poput hodanja ima pozitivan utjecaj na zdravstveno i socijalno ponašanje. Stoga, potičemo sve da što više borave u prirodi i odaberu hodanje kao oblik kretanja. Na taj način svi zajedno mislimo na svoje zdravlje i djelujemo održivo!