Zdravko Seleš, prof.

Pogledajte naše recitale

Naše „Dijačke membe“  nakon objavljivanja u Jureku i Koprivničkom književnom godišnjaku putuju i u ostale kajkavske krajeve Hrvatske. Objavljene  su u  3. broju časopisa „KAJ“ za 2012. godinu, zajedno s dijelom teksta prof. Seleša o projektu njegovanja kajkavštine u kojemu su nastale. Tekst i „Dijačke memebe“ mogli ste već prije pročitati među dokumentima prof. Seleša, a sada možete pogledati i snimku recitala „Dijačkih memebi“, kao i recital „Kalnovečki razgovori“ , koji  je prethodio recitalu „Dijačkih membi“ jer je prof. Ostojić oboje postavio na YouTube.

Održano 16. „Prizivamo Frana“
Autor: Zdravko Seleš, 15. 11. 2022.

U organizaciji Matice hrvatske ogranaka u Đurđevcu, Gradske knjižnice Đurđevac   i Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac u utorak, 15. studenoga 2022. održano je 16. Natjecanje u recitiranju pjesama Frana Galovića „PRIZIVAMO FRANA“. Za natjecanje se dva mjeseca pripremalo 16-ero učenika, a zbog korone, ozljede i drugih bolesti na kraju ih je sudjelovalo 12-ero. U ugodnom ambijentu đurđevačke gradske knjižnice, lijepo dočekani od voditeljice Bernarde Ferderber, učenici su, kako je to od početka ove recitalne seanse zamislio njihov mentor i voditelj projekta prof. Zdravko Seleš, prizvali duh Galovićeve poezije i proveli svoje kolege i druge posjetitelje kroz Podravinu i kroz sva četiri godišnja na našim podravskim bregima.

Sudjelovali su:

1.      Anamarija Barberic, 2.a            - Kopači
  2.      Ema Tuba, 2.a                           - Višnje
  3.      Ella Brnić, 2.a                           - Lastavice
  4.      David Kuzmić, 3.a                    - Stari grad
  5.      Marijana Markov, 1.a               - Pod orehom
  6.     Patricia Zvonar, 3.b                   - Pred večer
  7.     Gabrijel Domović, 3.b               - Grozdje
  8.     Nika Bušetinčan, 2.b                  - Jesenski veter
  9.     Marko Dautanec, 3.b                 - Kum Martin
  10.     Nika Ivandija, 3.a                       - V mraku
  1. Franka Blažok, 4.a                    - Klet
  2. Teo Mesarov, 3.a                     - Međaš

Na osnovu glasova samih natjecatelja i publike proglašeni su i pobjednici ovogodišnjeg natjecanja:

1. David Kuzmić,
  2. Marko Dautanec i
  3. Franka Blažok.

Priloženi dokumenti:
20221115_175144.jpg (1.00 MB)

Esperanto

RECENZIJA MIHAELE CIK U "ZAGREBA ESPERANTISTO"

U rujanskom broju esperantskog časopisa "Zagreba Esperantisto" izašla je recenzija romana bengalskog pisca Trailokyanatha Mukhopadhyaya "DAMORUOV ŽIVOT". Prikaz ovog u romana na esperantu je, nakon dvije godine učenja jezika, napisala Mihaela Cik, a roman možete potražiti u našoj školskoj knjižnici, budući da smo ga dobili na dar od Saveza za esperanto Hrvatske.

Roman je, naime, preveden na hrvatski jezik preko esperantskog prijevoda, a u sklopu projekta prevođenja popularnih roman za djecu i mlade putem esperanta kao jezika - mosta. Tako su tri dječje knjige iz Europe (slovenska, talijanska i hrvatski "Waitapu", Jože Horvata") prevedene na bengalski, a "Damoruov život" je iz Indije doputovao europskim čitateljima u Italiju, Sloveniju i Hrvatsku. Zanimljivo je da je projekat nastao nakon uspješnog prevođenja "Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića" Ivane Brlić-Mažuranić s esperanta na niz jezika: japanski, perzijski, bengalski, vijetnamski.

Zainteresirani mogu ovdje preuzeti Mihaelin tekst na esperantu.

Priloženi dokumenti:
Amuziggu kun Damoru.pdf