Ruksak pun kulture
Autor: Ana Huzjak, 9. 11. 2017.

I ovog tjedna su gimnazijalci đurđevačke gimnazije dobili priliku sudjelovati u zanimljivom projektu koji je proširio njihova znanja i pružio im jedno drugačije kazališno iskustvo. U srijedu, 8.studenog, svi učenici Gimnazije dr.Ivana Kranjčeva prisustvovali su predstavi „Tri sestre“ u izvedbi Teatra ITD.

Suvremeni balet po motivima A. P. Čehova dramaturški je pripremila Ivana Djula, a režirala je  Natalija Manojlović. Komad su izvele Martina Tomić, Ivana Pavlović i Petra Chelfi, koje su nakon predstave sa dvadesetak gimnazijalaca provele i plesno-dramsku radionicu kroz koju su analizirali djelo te radili na pokretu i tjelesnoj ekspresiji osjećaja.

Ova predstava i radionica provedeni su u okviru programa „Ruksak pun kulture“ čiji je cilj poticanje djece i mladih na razumijevanje i usvajanje umjetnosti i kulture u dislociranim i prometno slabije povezanim područjima Republike Hrvatske. Program zajednički provode Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta kao dopunski program potpore kurikulu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama.

Zadovoljstvo učenika nakon provedene radionice i njihov interes za ovakav oblik rada najbolji je pokazatelj da programa koji su usmjereni na promicanje kulture i kreativnog stvaralaštva ima premalo, te da bi kurikulum trebalo još više obogatiti programima koji bi kod mladih poticali razvijanje vještina i kreativnog stvaralaštva.