Osvrt na Dan drugačije nastave
Autor: Mirela Kožar, 3. 4. 2018.

U srijedu, 28. ožujka 2018. godine u Gimnaziji Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac održan je 15. po redu Dan drugačije nastave. Dan je to kada učenici nastavu provode izvan učionice, bez školskog zvona, školskih ploča i ispitivanja, u opuštenoj atmosferi. I ove je godine, kao i nekoliko prethodnih, lokacija održavanja bila okolica Staroga grada te Park šuma „Borik.“

Nastavnici Gimnazije za svoje su učenike pripremili mnoštvo zanimljivih aktivnosti raspoređeni u osam grupa. Tako su učenici mogli odabrati njima zanimljivu aktivnost i dan provesti korisno i zabavno. Organizirane aktivnosti podijeljene su prema grupama predmeta, od prirodne, preko društvene do humanističke grupe. U Borik su se uputili ljubitelji prirodne grupe predmeta, a ujedno i prirode. Tamo su imali priliku okušati se u rješavanju Einsteineova testa inteligencije koji su svi uspjeli riješiti, neki s lakoćom, a neki uz malo više truda. Također, u Boriku su učenici proveli ekološku akciju čišćenja, imali su priliku intervjuirati svoje nastavnike na neobičan način, saznati latinske nazive pojedinih biljaka te sve to prikazati popularnim selfiejem. Ostale grupe svoje su aktivnosti odradile na već spomenutoj lokaciji Staroga grada. Bilo je tu kartaša i ljubitelja starih društvenih igara poput Milna i Pastirske igre te ljubitelja igara putem kojih se sudionici bolje međusobno upoznaju, usput nešto nauče i dobro se nasmiju. Tri su grupe proučavale prošlost i tradiciju grada Đurđevca. Imali su priliku vidjeti i isprobati stare tradicijske instrumente te porazgovarati o poznatim glazbenicima našeg područja. Nekolicina učenika proučavala je stare načine gradnje đurđevačkih kuća, a nakon teorijskog dijela krenuli su u potragu za kućama u Đurđevcu izgrađenih starim načinima gradnje. Nije se proučavao samo vanjski izgled kuća, već i dizajn interijera u prošlosti Đurđevca, u okviru čega su učenici imali priliku okušati se u početnom koraku izrade tradicionalnog dizajnerskog namještaja. Naravno, bilo je potrebno zabilježiti sve što se događalo u okviru Dana drugačije nastave, a za to se pobrinula posljednja grupa u kojoj su se okupili đurđevački reporteri, koji su bili zaduženi za praćenje svega što se događalo. Ovim putem zahvaljujemo Gradu Đurđevcu, Muzeju Grada Đurđevca, Turističkoj zajednici Grada Đurđevca te Pivnici Stari grad Đurđevac što su nam pomogli u provođenju Dana drugačije nastave 2018. godine. Veselimo se druženju i sljedeće godine.