Đurđevački gimnazijalac na Državnom natjecanju iz njemačkoga jezika
Autor: Nevenka Lončar, 3. 4. 2018.

Od 25. – 27. ožujka održano je Državno natjecanje iz njemačkoga jezika u OŠ Vidovec pokraj Varaždina. Izuzetno nam je drago da smo imali prilike ponovo sudjelovati na ovakvoj državnoj smotri, prije svega zahvaljujući učeniku 2.b razreda Adnanu Seferu te njegovoj mentorici Silviji Domović, profesorici njemačkog jezika. Iako njemački jezik nije učio u osnovnoj školi, Adnan ga je zahvaljujući svom talentu i izvanrednom sluhu usvojio putem medija, a sustavno ga je počeo učiti tek u gimnaziji na redovnoj  i fakultativnoj nastavi u sklopu DSD programa koja se održava subotom u našoj školi.

Na natjecanju je sudjelovalo 60-tak učenika iz osnovnih i srednjih škola podijeljenih u nekoliko kategorija. Adnan je u svojoj kategoriji osvojio izvrsno osmo mjesto i pokazao zavidno poznavanje njemačkog jezika na razini B2/C1. Na testu su provjeravane različite jezične kompetencije, počevši od pisanja sastavka, razumijevanja pisanog i slušanog teksta te usmene komunikacije, gdje je s njemačkim lektorom, izvornim govornikom, i ostalim članovima ispitne komisije imao prilike razgovarati o zadanoj temi. Možemo reći da je sudjelovanje na ovom natjecanju samo još jedna potvrda izvrsnosti rada i kvalitete naših učenika i profesora.

Iako smo mala škola, trudimo se ići ukorak s velikima i nastojimo pratiti trendove u poučavanju njemačkog jezika, a tu je već i deset godina suradnje sa ZfA – Središnjicom za poučavanje njemačkog jezika u inozemstvu, koja nas podupire i omogućuje našim učenicima besplatno polaganje ispita za Njemačku jezičnu diplomu, čime se ne može podičiti niti jedna od okolnih nam srednjih škola. To potvrđuje i uspjeh naših učenika u polaganju DSD ispita na višoj i nižoj razini svake godine te visoki postotak prolaznosti.

Svjesni smo da je poznavanje  stranih jezika, a posebice njemačkog  vrlo važno za ostvarivanje poslovne suradnje sa zemljama njemačkog govornog područja, a nerijetko se našim učenicima nudi mogućnost sudjelovanja na jezičnim kampovima ili dobivanje stipendija ili mogućnosti daljnjeg usavršavanja u SR Njemačkoj.

Stoga na kraju još jednom najsrdačnije čestitamo Adnanu i njegovoj mentorici na izvrsnom rezultatu i prezentaciji naše škole na državnoj razini.

Silvija Domović, prof.