Obilježavanje Dana kravate u našoj školi_18.listopada
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 19. 10. 2018.

I ove godine smo obilježili Dan kravate. Na radionici Učeničke zadruge „ZAJIK“ koju vodi prof. Mihaela Lončar, izrađeni su dekorativni jastučići punjeni lavandom, u obliku kravate. Učenici su također naučili pravilno vezati čvor kravate. Kako bi osvijestili javnost o važnosti kravate kao hrvatske tvorevine, učenici i nastavnici obukli su kravate najrazličitijih dekorativnih uzoraka i na taj način poslali poruku kako mogu biti „isti u različitosti“.

Na prijedlog članova Vijeća učenika, svi zainteresirani učenici su 18.listopada došli u školu s kravatom. Predstavnici razreda su upoznali učenike s nekoliko informacija zašto je Hrvatski sabor  prije punih 10 godina proglasio Dan kravata s kojim se iskazuje posebna počast tom odjevnom predmetu.

Kravata je dekorativni odjevni predmet kojeg nose muškarci i nešto rjeđe žene. Smatra se izvornim hrvatskim proizvodom, a dio je poslovnog kao i svečanog odjevnog stila na svim kontinentima.

Hrvatski su je vojnici nosili još u 17.stoljeću, a sam naziv dolazi iz francuskog govornog područja jer su je Francuzi među prvima prihvatili (croata – kravata).

Francuski pisac   Francois Chaille  u svojoj knjizi "La Grande Historie de la Cravate" ,između ostaloga navodi: „…Taj "hrvatski elegantni stil", potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije…“

Hrvatski Sabor 2008. godine proglašava 18. listopad Danom kravata, kako bi se iskazala posebna počast tom odjevnom predmetu.

Priloženi dokumenti:
Dan_kravate_slike.odt (4.16 MB)