Međužupanijski stručni aktiv i terenska nastava po Peskima za biologe
Autor: Irena Tišljar, 16. 9. 2014.

U utorak, 02. rujna 2014. u Gimnaziji dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac, održan je međustručni skup za profesore biologije iz Varaždinske, Međimurske i naše županije. Zbog atraktivnosti tema pridružila nam se i profesorica biologije iz Bjelovarsko-bilogorske županije.

Usprkos kiši koja nas je pratila od jutra, oko dvadesetak profesora biologije uputilo se na terensku nastavu. Zaštićeni nepropusnim kabanicama i toplim jaknama te obuveni u dobre terenske cipele, vrijedni biolozi najprije su posjetili perjanicu grada Đurđevca, ponosni Stari grad.

Ispred Starog grada nas je dočekao gospodin Mario Fuček koji je ispred Turističke zajednice grada Đurđevca dogovorio posjet poznatoj Galeriji Stari grad. Prije razgleda Galerije profesore biologije je o povijesti Starog grada i Picokima u iscrpnom i zanimljivom predavanju izvjestio naš bivši gimnazijalac Ivan Grdić. Zadovoljni i oduševljeni viđenim te puni dojmova o dubokoj povezanosti podravskih umjetnika-slikara, kipara, pjesnika i znanstvenika s prirodom Podravine koja je u velikoj mjeri odredila njihov budući umjetnički i životni put krenuli smo na terensku nastavu na Đurđevačke Pijeske.

Na ovom aktivu uspjeli smo povezati povijest, likovnu i književnu umjetnost i stvaralaštvo s biologijom odnosno ekologijom. Naime, kroz likovnu umjetnost Ivana Lackovića Croate i ostalih podravskih slikara, pjesnika, pisaca, pronašli smo zanimljive poveznice s prirodom i zavičajem koje su obilježile naše poznate umjetnike poput Božice Jelušić, Zdravka Huzjaka, Ivana Goluba, Miroslava Dolenca Dravskog, Slavka Čambu,... I naši znanstvenici su inspriraciju pronašli u srcu Podravine gdje Drava, Peski, šume i vinogradi daju neizbrisiv pečat vrijednom podravskom težaku...Ivan i Radovan Kranjčev te Ivo Matoničkin bili su fascinirani ljepotama i bogatstvom običaja podravskog i hrvatskog kraja.

Stoga ne treba čuditi da su naši gosti usprkos hladnoći uživali u terenskoj nastavi po Đurđevačkim Pijescima. Nesvakidašnji krajolik isprepleten sa zanimljivom pričom Marija Fučeka (koji je također naš bivši gimnazijalac) o postanku "Hrvatske Sahare" te biljnim i životinjskim zajednicama koje tu žive, doveo je do novih dogovora za buduće posjete i terenske nastave.

Zbog prijašnjih obilnih padalina i visoke razine vode u Crnim jarkima, navedeni lokalitet nismo uspjeli posjetiti. Stoga je profesorica Tišljar priredila prezentaciju i pisane materijale za prisutne profesore o Crnim Jarkima i Peskima uz preporuku da pogledaju rad našeg bivšeg učenika, vrijednog povjesničara Nikole Cika "Između pijesaka i vode-prinosi ekohistoriji Đurđevca".

Slike s terenske nastave i razgleda Starog grada pogledajte u fotogaleriji škole na slijedećem linku: