Zdravko Seleš, prof.

Pogledajte naše recitale

Naše „Dijačke membe“  nakon objavljivanja u Jureku i Koprivničkom književnom godišnjaku putuju i u ostale kajkavske krajeve Hrvatske. Objavljene  su u  3. broju časopisa „KAJ“ za 2012. godinu, zajedno s dijelom teksta prof. Seleša o projektu njegovanja kajkavštine u kojemu su nastale. Tekst i „Dijačke memebe“ mogli ste već prije pročitati među dokumentima prof. Seleša, a sada možete pogledati i snimku recitala „Dijačkih memebi“, kao i recital „Kalnovečki razgovori“ , koji  je prethodio recitalu „Dijačkih membi“ jer je prof. Ostojić oboje postavio na YouTube.

22.11. pogledali smo "Dunda Maroja"
Autor: Zdravko Seleš, 23. 11. 2011.

U utorak, 22.11.2011. gotovo 160 učenika naše škole i petero njihovih nastavnika ( organizator Zdravko Seleš te Dušanka Vergić, Ana Huzjak-Kišivan, Martina Tišljar i Tomislav Ostojić) proveli su ugodnu i korisnu večer u Zagrebu pogledavši u kazalištu "Gavella" predstavu "Dundo Maroje" , najznačajnijeg hrvatskog komediografa Marina Držića. Drugi razredi upravo će ovih dana raditi Držića i "Dunda Maroja", a maturalnim razredima to je ponavljanje i priprema za maturu budući da se djelo nalazi na popisu djela koja će biti temom eseja na državnoj maturi.

Zdravko Seleš, prof.

P.S. Por esperantistoj jen mia teksto pri libro kun 18-tradukoj de granda komedio!

Priloženi dokumenti:
ONKLO_MAROJE.docx (26.72 KB)

Esperanto

RECENZIJA MIHAELE CIK U "ZAGREBA ESPERANTISTO"

U rujanskom broju esperantskog časopisa "Zagreba Esperantisto" izašla je recenzija romana bengalskog pisca Trailokyanatha Mukhopadhyaya "DAMORUOV ŽIVOT". Prikaz ovog u romana na esperantu je, nakon dvije godine učenja jezika, napisala Mihaela Cik, a roman možete potražiti u našoj školskoj knjižnici, budući da smo ga dobili na dar od Saveza za esperanto Hrvatske.

Roman je, naime, preveden na hrvatski jezik preko esperantskog prijevoda, a u sklopu projekta prevođenja popularnih roman za djecu i mlade putem esperanta kao jezika - mosta. Tako su tri dječje knjige iz Europe (slovenska, talijanska i hrvatski "Waitapu", Jože Horvata") prevedene na bengalski, a "Damoruov život" je iz Indije doputovao europskim čitateljima u Italiju, Sloveniju i Hrvatsku. Zanimljivo je da je projekat nastao nakon uspješnog prevođenja "Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića" Ivane Brlić-Mažuranić s esperanta na niz jezika: japanski, perzijski, bengalski, vijetnamski.

Zainteresirani mogu ovdje preuzeti Mihaelin tekst na esperantu.

Priloženi dokumenti:
Amuziggu kun Damoru.pdf